İstanbul’da bulunan Kasturya Sinagogu’nun kapısını ateşe verdiler

İstanbul’un Ayvansaray mahallesinde bulunan tarihi Kasturya Sinagogu’nun kapısı, kimliği belirsiz kişiler tarafından ateşe verildi.

İstanbul’un Ayvansaray mahallesinde bulunan tarihi Kasturya Sinagogu’nun kapısı, kimliği belirsiz kişiler tarafından ateşe verildi.

1893’de inşa edilen ve 1937 yılında büyük ölçüde yıkılan Kasturya Sinagogu’nun günümüze sadece tarihi kapısı ve bazı kalıntıları ulaşmıştı.

Snob Magazin’in haberine göre; olayın görgü tanığı Serhat Ersürel, “Yoldan geçtiğim esnada Kasturya Sinagogu’nun kapısından dumanlar çıktığını gördüm. Arabamdan yangın tüpünü alıp ilk müdahaleyi yaptım. Sonrasında itfaiye ekiplerine haber verdim. Onlar da yangını söndürdü. Ama sinagogun kapısında tahribat oluştu” dedi.

Kasturya Sinagogu, geçtiğimiz yıllarda Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilmişti. Eylül 2020’de Kasturya Sinagogu’nda restorasyon çalışmalarına başlanmıştı. Kazı çalışmalarıyla tarihi sinagog binasının bazı temel kalıntıları ile birlikte uzun yıllar toprak altında kalmış olan duvarlardan parçalar ortaya çıkarılmıştı.

Söz konusu çalışmadan sonra arsayı çevreleyen duvardaki boşluk, tahta perdeyle kapatılmış ve oradaki görevli de bir süre önce ayrılmıştı.

Daha sonra herhangi bir çalışma yapılmadı. Kalıntıları korumak için kurulan ve ortasından kilitlenen tahta perdeler birkaç gün önce kırıldı ve içeriye kimliği belirsiz kişiler girmeye başladı.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here