İstanbul Tabip Odası Başkanı Pınar Saip: Kısıtlamalar yetersiz, tam kapanma şart

İstanbul Tabip Odası, koronavirüs sebebiyle hayatını kaybeden sağlık emekçilerini anmak üzere Üsküdar’da basın açıklaması yaptı

Sağlık çalışanlarının bir kıyımla karşı karşıya olduğunu belirten İstanbul Tabip Odası Başkanı Pınar Saip, koronavirüse karşı tam kapanmanın şart olduğunun altını çizdi.

İstanbul Tabip Odası, koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yaşamını yitiren Doktor Mustafa Kartal ve sağlık emekçilerini anmak amacıyla Üsküdar’da bulunan özel bir hastane önünde açıklama yaptı. Anmaya İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip ile yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra birçok sağlık çalışanı katıldı. “Artık yeter! Ölümleri durdurmak için tam kapanma şart” yazılı pankartın açıldığı açıklamada, yaşamını yitiren doktorların resimleri taşındı.

“Tam kapanma şart”

Saygı duruşuyla başlayan anmada konuşan İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, salgınla birlikte sağlık çalışanlarının kıyım yaşadığını söyledi. Koronavirüse yakalanan ve yaşamını yitiren sağlık emekçilerinin sayısının açıklanan verilerin üstünde olduğuna dikkat çeken Saip, vaka artışı ve ölümleri durdurmak için tam kapanmanın şart olduğunun altını çizdi.

İstanbul Tabip Odası Başkanı Pınar Saip | Fotoğraf: MA

Getirilen kısıtlamaların yetersiz olduğunu vurgulayan Saip, “Uzun bir süre kapatma yaparak sağlık sistemi üzerindeki yükü mutlaka kaldırmalılar. Çünkü yoğun bakımlar dolu, hastaneler dolu ve maalesef fabrikalar, camiler ve birçok toplu kapalı alan hâlâ virüsü yaymaya devam ediyor” dedi.

Koronavirüs aşısıyla ilgili tartışmalara değinen Saip, “Bir aşı umudumuz var, o gelene kadar her gün 200 vatandaşımızı kaybetmek zorunda değiliz. Bunun önlemi alınabilir ve mutlaka alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

Sağlık çalışanlarının yaşamak ve yaşatmak için var olduğunu dile getiren Saip, iktidarın sağlık çalışanlarıyla ilgili yeterli önlem almadığını vurguladı. Saip, “Gerekli önlemlerin alınması gerekir. Şu anda yoğun bakımda tedavisi devam eden diğer meslektaşlarımıza da bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını istiyoruz. Sağlık çalışanlarımızın ölmesini istemiyoruz”  diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here