‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ görseliyle katılan öğrenciyi dersten çıkardı

Akademisyen Nurullah Arvas,  “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” görseliyle online derse katılan öğrenciyi dersten çıkardı. Kadınlar, dersine girip “Alışın buradayız, kadın katillerini üniversitelerde istemiyoruz” diyerek protesto etti. 

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde (YTÜ) Türk Dili ve Edebiyatı dersi veren akademisyen Nurullah Arvas, profil resminde “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” görseli olan bir öğrenciyi dersten çıkardı. Zoom üzerinden verilen dersten sistemsel bir hata olduğunu düşünerek tekrar giren öğrenciye Arvas, “Bu şekilde dersime giremezsin, sen yaşatır dersin başkası yaşatmaz der” diyerek tekrar dersten çıkardı.

‘İzin vermem’

Arvas, öğrenciyi dersten çıkardıktan sonra derste bulunan öğrencilere şu açıklamada bulundu: “Arkadaşımızı ben çıkardım. Bu tür şeyleri lütfen sizler de yapmayın. Görüşünüz ne olursa olsun… Hangi millete, ırka, dine mensupsanız… Biz burada din, dil, ırk konuşmuyoruz. Biz ne konuşuyoruz. Türkçeyi konuşuyoruz. Dili konuşuyoruz.  Herhangi bir din, siyasi görüş, slogan anlatmadım. Bu tür şeylere ben izin veremem. Sizlerde dikkat edin buna. Çünkü birilerine izin verince, diğeri de başka bir şey paylaşacak. Burada ders anlatılıyor…”

Kadınlar teşhir etti

Arvas’ın bu sözleri, kadın örgütlerinin sosyal medya hesaplarından paylaşılarak teşhir edildi. Ardından birçok kadın, “Kadın düşmanı Nusrullah Arvas’ı okullarda istemiyoruz” etiketiyle paylaşımlarda bulundu.

Dersine girip protesto ettiler

Öte yandan Arvas’ın dersi devam ederken, bir çok üniversiteli kadın derse İstanbul Sözleşmesi Yaşatır çerçeveli profil resmiyle girerek, protesto gerçekleştirdi. Kadınlar  “Alışın buradayız”, “Kadınlar buradadır”, “Nurullah Arvas’ı üniversitemizde istemiyoruz” diyerek kadın düşmanlarını üniversitelerde istemediklerini hep bir ağızdan söyledi.

Bu eyleme karşı “Kadınlara protestonuz varsa bunun yeri burası değildir” diyen Arvas’a kadınlar bunun yeri burasıdır, her yerdir” diyerek cevap verdi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here