İstanbul Kadın Avukat Dayanışması, Çağlayan Adliyesi’nden seslendi: “Kararı geri çek, sözleşmeyi uygula”

İstanbul Kadın Avukat Dayanışması’nın çağrısıyla Çağlayan Adliyesi’nde bir araya gelen kadınlar “İstanbul Sözleşmesi bizim, vazgeçmiyoruz” dedi.

Adliyenin içinde  bir yürüyüş gerçekleştiren avukatlar, yürüyüşün ardından kadın avukatlar meydana ulaştı. Burada Avukat Fulya Dağlı açıklamalarda bulundu. Dağlı, “İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamakla yükümlü olan devlet yıllar boyunca uygulamayıp şimdi de ‘biz buradan çekiliyoruz ama zaten daha iyisini yapacağız’ diyerek yükümlülüklerinden kaçmaya, kadınlara, çocuklara, LGBTİ+’lara yönelik sorumluluklarından kaçmaya çalışıyor. Biz bunu kabul etmiyoruz” dedi.

Avukat Dağlı, konuşmasını “O koltukları boşuna işgal etmeyeceksiniz. Sözleşmeyi uygulayacaksınız” sözleriyle sonlandırdı.

“Fesih için harcadığınız çabayı, kadınları korumak için harcasaydınız…”

Basın açıklamasını Avukat Ekin Baltaş okudu. Baltaş şunları söyledi:

“İstanbul Sözleşmesi’ni feshetmeye harcanan çaba, uygulamak için harcansaydı hayatta olabilirlerdi. İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamakla yükümlü olduğu halde uygulamayanlar, şiddeti önlemeyenler, cezasız bırakanlar, eşitliği sağlamayanlar bu cinayetlerin suç ortağıdır. Açıkça söylüyoruz: Ya görevinizi yapın ya da istifa edin, çünkü bizim bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok. Yaşama hakkımızın güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nden de, tek bir hakkımızdan da vazgeçmiyoruz. Herkesi toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanana kadar mücadelemizi birlikte büyütmeye çağırıyoruz.

Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!”

Açıklamanın ardından kadınlar “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” ve “Yaşasın kadın dayanışması” sloganlarıyla eylemi sonlandırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here