İstanbul Büyükşehir önünde sel protestosu: Asıl felaket sizsiniz istifa edin!

Kuzey Ormanları Savunması, İstanbul’da son iki haftada yaşanan sel baskınlarının nedeninin İstanbul Büyükşehir belediyesi yönetimiyle, ilgili bakanlıklar olduğunu belirterek, sorumluları istifaya çağırdı. Büyükşehir önündeki basın açıklamasında, rant odaklı kentleşmenin cezasının çekilmekte olduğu vurgulanarak, benzer afetlerle bundan sonra sıklıkla karşılaşılacağı uyarısı yapıldı.

kos1

 İstanbul temmuz ayındaki sağanak yağış nedeniyle iki kez adeta göle döndü. Yollarda bir metreyi bulan su birikintileri oluştu, metroyu su bastı, onbinlerce kişi mahsur kaldı.
Kentte iki hafta içinde yaşanan sel baskınlarının nedeninin, rant odaklı yapılaşma olduğunu belirten Kuzey Ormanları Savunması, başta büyükşehir belediyesi yönetimi olmak üzere sorumluları istifaya çağırdı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yapan çevreciler, “Asıl felaket sizsiniz istifa edin” yazılı pankart taşıyarak,  “Topbaş elini İstanbul’dan çek” şeklinde  sloganlar attı.
‘BELİRLEYİCİ KISTAS İNŞAAT ŞİRKETLERİ’
Kuzey Ormanları Savunması adına Deniz Yazlı ile Ersin Kiriş basın açıklamasını okudu.
Açıklamada, şöyle denildi: “Altyapıları sağlam, afetlere karşı emniyetli ve insan odaklı kentleşmenin yerine, tepeden inme kararlarla emlak ve inşaat şirketlerinin arzu ve talepleri doğrultusunda şekillenmiş rant odaklı bir kentleşmeyle karşı karşıyayız. Nitekim, 20 milyona yakın insanın yaşadığı İstanbul, son iki haftada iki büyük fırtına ve peşinden gelen sel felaketleriyle sarsılmıştır. Başta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş olmak üzere sorumlular, alay edercesine, halka, “tedbir almaları” gerektiğini söylemeleri dışında, sorumlular olarak kendilerinin ne gibi tedbirler aldıklarını, nasıl bir afet yönetimi izleyeceklerine dair iki kelam etmedikleri gibi her iki afetin ertesinde ne tatmin edici bir açıklama ne de bir özeleştiri yapmışlardır” denildi

‘CAN KAYBI OLMAMASI MUCİZE’
İstanbul sakinlerinin kendi çabalarıyla sel sularından kurtuldukları ve sel felaketinde can kaybının yaşanmamasının bir mucize olduğu vurgulanan açıklamada, “Kentsel dönüşüm projeleriyle nüfusunu artırdıkları kentin altyapısını yenilemek yerine, işlevsiz projelerle vatandaşın cebinden milyarlarca dolar harcayan idareler, vatandaşları lağım sularında yüzdürmüş, sağlıklarını tehlikeye atmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Yoldan geçen bir yurttaş da (beyaz gömlekli) eyleme destek vererek, konuşma yaptı.

Yoldan geçen bir yurttaş da (beyaz gömlekli) eyleme destek vererek, konuşma yaptı.

“Asıl afet, sağlıklı altyapıyı kurmayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, hazırladığı üst ölçekli planlarla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile bilim dışı ulaşım projeleriyle yeni afet alanları yaratan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile kuzey ormanlarında mega projelerle milyonlarca ağacın kesilmesini seyreden Orman ve Su İşleri Bakanlığı’dır” denilerek, bu kurumları yönetenler istifaya davet edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here