İstanbul Adliyesi önünde ‘Gökhan Güneş Nerede?’ nöbeti başladı

İstanbul Başakşehir’de işyerine gittiği sırada bir araca zorla bindirilerek kaçırılan Gökhan Güneş için ailesi ve arkadaşları Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde açıklama yaptı. Adliye önünde her gün saat 13.00 – 15.00 arası Gökhan Güneş Nerede? nöbet eylemi gerçekleştirilecek

İstanbul Başakşehir’de işyerine gittiği sırada bir araca zorla bindirilerek kaçırılan Gökhan Güneş’ten 20 Ocak’tan beri haber alınamıyor. Ailesi ve arkadaşları günlerdir Gökhan Güneş’in bulunması için eylemlerini sürdürüyor.

“Gökhan Güneş nerede?” diye soran Gökhan’ın Ailesi ve arkadaşı bugün de (25 Ocak) Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde oturma eyleme yaparak, Gökhan için her gün saat 13.00 – 15.00 arasında Adliye önünde nöbet eylemi yapacaklarını açıkladı.  Eyleme, HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu ile çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcisi de destek verdi.

Nazife Güneş: Gökhan’ımı verin bana

“Gökhan Güneş 20 Ocak’ta devlet güçleri tarafından kaçırıldı. Soruyoruz: #GökhanGüneşNerede” yazılı pankartın açıldığı eylemde, konuşan Gökhan’ın annesi Nazife Güneş, şunları söyledi, “İşimi gücümü bıraktım, ekmeğimin davasındayım. Eşim işe gidemez, kızlarım gözaltında. Neden kızlarımı gözaltına aldılar? Kardeşlerini istediler, bir şey yapmadılar. Bunun için bir bez açmak suçsa gelsinler bizim idam etsinler, ailecek öldürün bizi. Ne yapmak istiyorsanız onu yapın ama yeter ki Gökhan’ımı verin bana. Ben Gökhan’ımı istiyorum. Ben dayanamıyorum, benim yavrum nerede? Benim yavrum aç mı susuz mu diye ben ölüyorum. Ben yavrumu istiyorum.”

Eylemde konuşan HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu ise “Gözaltında kaybetmenin ne anlama geldiğini biliriz. Gökhan Güneş, indiği duraktan orada olduğunu bilecek olanlar tarafından zorla kaçırıldı. Kayıtları var. Ama bizi biliyoruz ki devletin elinde daha ayrıntılı kayıtları var ve devlet hala ses vermedi. Bu yüzden, bizim için Gökhan’ın bulunduğu adres, devletin kendisidir” dedi ve Gökhan’ı bulana kadar sessiz kalmayacaklarını vurguladı.

20 Ocak’ta kaçırıldı, şimdiye kadar resmi bir açıklama yok

20 Ocak’ta İkitelli’den Başakşehir’de bulunan işyerine gitmek üzere otobüse binen Gökhan Güneş, otobüsten indiği sırada bir grup tarafından kaçırıldı. Caddeyi gören kamerada, Gökhan Güneş’in Şehit Abdülselam Özatak İlköğretim Okulu durağında indiği an ve indikten sonra birkaç kişi tarafından önünün kesildiği görülüyor.

Görüntülerde otobüs güzergahı yolunun karşısında duran bir araçtan üç kişi inerek Güneş’in indiği durağa geliyor ve durakta bekleyen başka bir araçtan inenlerle birlikte Gökhan Güneş’in etrafı sarılarak araca bindiriliyor. Görüntülere ulaşan Güneş Ailesi, önce İkitelli Karakolu’na ardından savcılığa başvurdu. Kamera kayıtlarının bulunup incelenmesini istedi. Fakat ne polis, ne savcılık kamera kayıtlarını bulmak için adım attı.

Kaçırılma anına ilişkin kamera kayıtlarının ETHA tarafından yayımlanması ve sosyal medyada dolaşıma başlamasının ardından Gökhan’ı bulmak için adım atmayanlar kamera kayıtlarını verenlerle ilgili soruşturma başlattı. Gökhan Güneş’in kaçırılma anını gösteren kamera kayıtları incelendikten sonra aileye polis tarafından “Çocuğunuz suçsuz değilmiş, hakkında üç ayrı dosya var” yanıtı verildi.

Gökhan Güneş’in kardeşi Nurhayat Güneş, Gökhan’ın iki sene önce de gözaltına alındığı ve kendilerine bir gün geçtikten sonra haber verildiğini, sürekli takip edildiğini, daha önce de kaçırılmak istendiğini ifade ediyor. Gökhan’ın ablası Gülhayat Güneş ise İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden görüştüğü bir müdürün, kardeşini kendisine en kısa sürede teslim edileceğini, “Gökhan’ı muhtemelen TEM almıştır. Birkaç güne bırakırlar” dediğini açıkladı.

Kamera kayıtlarına ve bütün beyanlara rağmen Gökhan Güneş’in nerede olduğu, gözaltında olup olmadığı konusunda avukatlarına, ailesine ve kamuoyuna yetkililer tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here