İsrail Doğu Kudüs'te 200 Filistin binasını yıkacak

Wafa haber ajansına göre, İsrail işgal makamları dün; işgal altındaki Doğu Kudüs’te Filistin sanayi bölgesinde bulunan, 200 kadar Filistin yapısını yıkma emri verdi. 
Doğu Kudüs Arap Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Kamal Obeidat; Wafa’ya emrin İsrail Planlama ve İmar Komitesi’nin tavsiyesi ile yapıldığını ve araba tamir atölyeleri, restoranlar ve diğer tesisler de dahil olmak üzere 200 kadar yapıyı yıkacağını söyledi.
Obeidat, Doğu Kudüs’te kentin 300.000 sakinine hizmet eden tek Filistin sanayi bölgesini yok etmek ve yerine İsrail yapıları inşa etmek için verilen emri “ırkçı bir emir” olarak nitelendirdi.
Kudüs Belediyesi sözcüsü, Kudüs Postasına yaptığı açıklamada; binaların bir “inşaat projesi” kapsamında yıkıldığını ancak daha fazla ayrıntı veremediğini doğruladı.
Filistinliler bu emri, şehirden Filistinlilerin boşaltılması ve şehrin Yahudileştirilmesi sürecinin bir parçası olarak değerlendiriyor.
Yıkımların gerçekleşeceği Wadi Al-Joz bölgesinde, İsrail polisince 32 yaşındaki engelli ve silahsız Filistinli İyad Hallak’ın vurulmasının ardından gerilim artmaya devam ediyor.