İspanya’da muhalif rapçi Pablo Hasel’in tutuklanmasına karşı eylemler sürüyor

Katalonya’da 6. gününü dolduran Rap sanatçısı Hasel’e destek eylemlerinde, 107 kişi gözaltına alındı, 82 kişi yaralandı.

İspanya’da Kraliyet Ailesi’ne hakaret iddiasıyla hüküm giyen rap sanatçısı Pablo Hasel’in 16 Şubat’ta polis zoruyla tutuklanıp hapishaneye götürülmesine karşı Katalonya’da eylemler 6. gününde de devam etti.

Katalonya bölgesinin Barcelona, Girona ve Lleida gibi büyük kentlerinde yoğunlaşan eylemler, dün Bask bölgesinin bazı şehirlerinde de yapıldı.

Bercelona’da eylemciler, kent merkezindeki çöp bidonlarını ve oluşturdukları barikatları ateşe verdi, bir polis karakoluna şişelerle saldırdı.

Polisin İspanyol basınına yaptığı açıklamada, Katalonya’daki 6 günlük eylemlende 107 kişinin gözaltına alındığı, 82 kişinin yaralandığı bildirildi.

Gözaltındakilerin büyük çoğunluğu çıkarıldıkları mahkemede serbest bırakıldı.

Twitterda ve şarkılarında kullandığı bazı ifadelerden dolayı terörizmi yüceltmek, Kral’a ve devletin kurumlarına hakaretten 9 ay hapis cezası alan Hasel, 16 Şubat’ta polis zoruyla tutuklanarak hapishaneye konulmuştu.

Hasel, bir davada şahidi tehdit ettiği iddiasıyla hakkındaki başka bir iddiadan da 2,5 yıl hapis cezası aldı.

Katalan rap sanatçısının hapishaneye girmesi, ülkede demokrasi ve ifade özgürlüğü tartışmalarını başlatırken, sol koalisyon hükümetinin ortağı Unidos Podemos başta olmak üzere ülke genelindeki sol örgütler, Hasel’in affedilerek serbest bırakılmasını istiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here