İspanya’da İşçiler Hakları İçin Mücadele Veriyor

Pandemiyle birlikte bir taraftan esnek çalışmayı yaygınlaştıran, çalışma saatlerini arttıran ve ücretleri düşüren patronlar sınıfı, diğer taraftan işyerlerini kapatarak binlerce işçiyi aileleriyle birlikte işsizliğe mahkûm etmenin planlarını yapıyor. Ancak işçiler dünyanın her yerinde krizin faturasını ödememek için seslerini yükseltmeye devam ediyor.

Barselona: “Gerçek gelecek istiyoruz!”

Geçtiğimiz yıl Japon otomobil devi Nissan, Barselona’daki fabrikasını kapatacağını duyurmuştu. Şirketin kapatma kararını protesto etmek için binlerce işçi sokaklara çıkmıştı. Haftalarca süren büyük gösterilerden sonra, kapatmanın ertelenmesi ve alternatif çözümler bulunması için bir anlaşmaya varıldığı açıklanmıştı. Aradan geçen bir yıllık zamanda şirket herhangi bir somut adım atmadı. İşçiler sendikalarının çağrısıyla 14 Mayıs’ta yeniden sokaklara çıktı.

“Gerçek gelecek istiyoruz”, “Sokaktayız” ve “Vazgeçmeyeceğiz” yazılı pankartlar açan işçiler, bölgedeki üç fabrika kapatılmadan önce acil bir çözüm bulunmasını istiyorlar. Yaklaşık bin kişinin katıldığı protestolarda konuşan sendika yetkilisi Miguel Ángel Boiza şunları söyledi: “Fabrikalarda yaklaşık 3 bin kişi çalışıyor. Tedarikçiler dâhil edildiğinde 20 bin kişinin yaşamını ilgilendiren bir karar bu. Fabrikalar kapandıktan sonra yıllardır bu fabrikalarda çalışanların durumunun ne olacağını kimse düşünmüyor. Böyle olmaz. Aylar geçti ve henüz çözüm yok. Bu yüzden sokaklara çıkıyoruz, herhangi bir uyarı yapmazsak unutacaklar. Bu protesto, yetkililer için bir uyandırma çağrısı. Biz unutturmayacağız, vazgeçmeyeceğiz.”

CaixaBank çalışanları: “Patronlarla aynı gemide değiliz!”

Toplu işten çıkarmalara karşı seslerini yükselten banka çalışanları da alanlara çıktı. Geçtiğimiz günlerde beş İspanyol bankası toplam 18 bin kişiyi işten çıkaracağını duyurdu. İspanya’nın Valencia kentinde bir araya gelen işçiler, sendikaların öncülüğünde bankaların aldığı kararı protesto etti. Sabahın erken saatlerinden itibaren, İspanya’nın farklı bölgelerinden gelen işçilerin temsilcileri, bankaların önerdiği istihdam yönetmeliğini tamamen reddettiklerini ve protestoları sürdüreceklerini açıkladılar. Banka yöneticilerinin toplantı yaptığı bina önünde taleplerini ve sloganlarını haykıran işçiler, yöneticilerin ikiyüzlü tutumlarına karşı tepkilerini dile getirdi.

Pandeminin ilk aylarında banka yöneticilerinin “Bizler aynı gemideyiz. Özveriyle çalışarak bu krizi hep birlikte atlatacağız” sözlerini hatırlatan işçiler, bankanın haksızlık yaptığını dile getirdiler. Özellikle yöneticilerin maaşlarına üç kat zam yapılırken binlerce işçinin işten çıkarılmasının adaletsizlik olduğunu söyleyen işçiler, İspanya tarihinin bu en büyük işçi kıyımına izin vermeyeceklerini vurguladılar.

Genel İşçi Sendikası UGT’nin genel sekreteri Cati Llibre, bankanın işçilere karşı acımasızca davrandığını belirtirken, başka bir sendika temsilcisi ise “yasalar yaptıklarınıza izin veriyor, ancak tüm bunların ahlâksızlığını hiçbir zaman haklı gösteremezsiniz, her şey istediğiniz gibi gitmeyecek” diyerek tüm toplumu banka çalışanlarının haklı mücadelesine destek vermeye çağırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here