İspanya'da 60 örgütten çağrı: Küba, İran, Venezuela ve Filistin'e yönelik yaptırımlar askıya alınsın

İspanya’da yaklaşık 60 örgüt, koronavirüs salgınına karşı daha güçlü mücadele edilebilmesi için Venezuela, Küba, İran ve Filistin’e karşı yaptırımların ve ablukaların askıya alınmasını talep etti.
Ortak açıklamada bulunan siyasi örgütler, bu zorlayıcı tedbirlerin çeşitli uluslararası örgütlerin bu ülkelere gıda ve ilaç tedarik etmesini engellediğini belirtti. Örgütler şikayetlerini BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’e, İspanya Hükümeti Başkanı ve Başkan Yardımcısı’na ve ilgili büyükelçiliklere gönderdiler.
Açıklamada, ABD’nin İran, Venezuela ve Küba’ya; İsrail’in Gazze’ye uyguladığı “insanlık dışı” ekonomik ambargonun artırıldığını ve uluslararası örgütlerin ABD’den gelecek misilleme ve tehdit korkusuyla bu bölgelere karşı hareketsiz kalmalarına neden olduğu, gıda ve ilaç akışının engellendiği belirtildi.
Ayrıca Venezuela hükümeti, Venezuela havayolu CONVIASA’ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle diğer ülkelerde tutulan Venezuela vatandaşlarını kurtaramayacağını söyledi.
Yaklaşık 60 grup, İspanyol hükümetinin ve Birleşmiş Milletler örgütünün ABD yönetimine söz konusu abluka ve yaptırımları derhal askıya alma talebinde bulunmasını talep ediyor.
*TeleSURenglish’den Direnisteyiz.org için çevirilmiştir.