İşçi Kadın Meclisi’nden Vestel'i boykot etmeye çağrısı

Vestel fabrikasında salgına dair yetersiz önlemlere karşı ses çıkaran 2 kadın işçinin işten çıkarıldığını belirten İşçi Kadın Meclisleri, Vestel’i boykot etme çağrısında bulundu.
İşçi Kadın Meclisleri, Manisa’da faaliyet gösteren Vestel Elektronik Fabrikası’nda koronavirüs (Covid-19) kapsamında gerekli önlemlerin alınmasını isteyen 2 Vestel işçisi kadının işten atılmasına ilişkin Gayrettepe’de bulunan Zorlu Center önünde açıklama yaptı. Birçok kadının katıldığı açıklamada “Vestel yüzde 553 kâr ediyor. İşçileri işten atıyor” pankartı açılırken “Vestel boykot” ve “Vestel işçisi asla yalnız yürümeyecek” dövizleri taşındı. Açıklamada sık sık “Vestel işçisi yalnız değildir” ve “Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganları atıldı.
‘Ses çıkaran işten atılıyor’
Geçtiğimiz Ağustos ayında Manisa’daki Vestel fabrikasında çalışan işçilerin kamuoyuna duyurduğu verileri paylaşan İşçi Kadın Meclisleri Üyesi Berfin Özen, fabrikada yaklaşık bin pozitif vakanın olduğunu, 7 işçinin de koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirtti. Önlemsiz süren çalışma koşullarına karşı fabrika önünde eylemler yaptıklarını anımsatan Özen, “Eylemlerimiz sonucu Vestel yönetimi yaptığı açıklamada önlemlerin arttırdığını açıkladı. Hemen ardından ise konuyu gündeme getiren İşçi Kadın Meclisleri üyesi Yeliz Kurt arkadaşımız işten atıldı. Bir diğer üyemiz Tuğba Esentürk ise geçtiğimiz günlerde işten atıldı” dedi.
‘Ölüm dayatılıyor’
Fabrikanın salgına rağmen önlem almadan işçileri çalıştırdığına işaret eden Özen, Vestel’in hukuksuz yere işçileri işten çıkardığını kaydetti. Özen, “Vestel yönetimi, salgında yaşam hakkını arayan işçilerle uğraşmayı bırakarak salgına karşı önlemlerini almalıdır. Salgın günlerinde kadın işçilerin işyerlerinde yaşadığı sorunlar da kadınların eşitlik mücadelesinin bir parçasıdır. Ölümle burun buruna yaşayan işçilere ücretsiz izin ile sefalet ya da önlemsiz çalışma ile ölüm dayatıyorlar” diye belirtti.
‘Vestel yüzde 553 kâr etti’
Öte yandan iktidarın işçilere dönük tutumuna da dikkati çeken Özen, iktidarın işçiler yerine salgınla mücadele etmesi gerektiğinin altını çizdi. “Vestel işçileri işten çıkarırken sadece Kovid-19 sürecinde yüzde 553 kar etti” diyerek sözlerini sürdüren Özen, “İşte görüyoruz ki Vestel’in kapitalist sistemde işçileri sömürürken, işçilerin haklarını gasp ederken, zaten yapması gerekenleri yapmadığını hatırlatan işçileri susturmaya çalışırken bir yandan karına kar ekledi. Vestel de diğer patronlar da pandemi döneminde tazminatsız işten çıkarmak için yöntem geliştirmiş durumdalar” ifadelerini kullandı.
Boykot çağrısı
Patronların işçileri işten çıkarmak için baskı yöntemlerine başvurduğunu dile getiren Özen, şu şekilde devam etti: “1 buçuk 2 saat uzaklıkta ki başka bir işyerine göndermeye çalışıyorlar, kabul etmezse işçi istifaya zorluyorlar. İnsan kaynaklarına çağırıp işçinin kimseye danışamaması için telefonunu elinden alıyorlar. İşçi istifa etmezse bu sefer 25’inci maddeden işten çıkartıyorlar. Bu patronların karının nasıl da önemli olduğunun ve işçileri hiçe saydıklarının göstergesidir. Biz tüm işçilere diyoruz ki istemediğiniz hiçbir şey için kağıt imzalamayın. Patronlar ve bu sistem bu koşullarda ölümden kaçınmamıza bile izin vermiyorsa, bunun karşısında mücadele etmek hepimizin görevi” diye noktaladı.”
Özen, son olarak tüm kamuoyunu Vestel ve Zorlu ürünlerini boykot etmeye çağırarak sözlerini noktaladı.