İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş: Skyland direnişi birleşik mücadeleyle kazanıldı

 

Skyland AVM direnişini birlikte mücadele ederek kazanan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş sendikaları “Umut birleşik mücadelede” diye belirtti

İnşaat-İş Sendikası ve DİSK’a bağlı Dev Yapı-İş Sendikası, Skyland direnişinin kazanımla sonuçlanmasına ilişkin “Umut birleşik mücadelede! Skyland direnişi ücretsiz izin ve tazminatsız çıkış saldırısına geçit vermedi” başlıklı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Pandemi koşullarını fırsata çeviren sermaye iktidarı, ‘istihdamı koruma’ maskesi altında emek sömürüsünü katmerli hale getirdi. Çarkların dönmesi pahasına işçi-emekçilerin hayatı hiçe sayılırken; kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin, Kod 29 ahlaksızlığı vb. yasa-hukuk tanımayan keyfi uygulamalar devreye konuldu. Patronlar, kendilerine tanınan muafiyetler, borç yapılandırması ve teşviklerle ödüllendirilip kârlarını katlarken, biz işçilerin payına; daha da ağırlaşan çalışma şartları, işsizlik ve ödenek olarak verilen ‘zavallı’ 1.170 lira düştü” denildi.

‘Krizdeyiz’ yaygarasına karşın, inşaat sektöründe faaliyet yürüten şirketlerin, holdinglerin de kârlarını büyütmeye devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada, “Elbette bu rant vurguncuları da diğer patronlar gibi salgın hastalığın nimetlerinden yararlanarak daha fazla kâr etmek istiyorlar. Bunlardan biri de yazımızın konusu olan Skyland direnişinin gerçekleştiği Eroğlu Holding… İstanbul Sarıyer ilçesinin Ayazağa semtinde bulunan kendisine ait Skyland AVM binasında faaliyet yürüten bu holding patronu da ücretsiz izin furyasından yararlanarak işçileri tazminat ve diğer haklarını vermeden ikinci kez ücretsiz izne göndermek istedi” diye belirtildi.

“Tüm haklarımızı direnerek aldık”

“Ancak, Eroğlu Holding patronunun hesaba katmadığı bir şey oldu” ifadeleri kullanılan açıklamada, “İşçilerin sendikası vardı ve hemen Dev Yapı-İş ve İnşaat-İş sendikası olarak devreye girdik. Kamuoyunun takip ettiği gibi 5 gün süren eylemli bir direniş sonunda; imalatı biten işyerinde işçilerin haklarının verilerek çıkış vermek yerine ücretsiz izne gönderilerek açlığa mahkum edilmesinin önüne geçtik. Asgari ücretten hesaplanan kıdem tazminatını gerçek ücretler üzerinden alarak, ‘vermem’ dedikleri ihbar tazminatını tam alarak, direnişte geçen günleri fazlasıyla alarak üyelerimizin tüm haklarını hep birlikte direnerek koparıp aldık” diye kaydedildi.

Skyland AVM direnişinin diğer direnişlerden ayıran iki özelliği olduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Aynı iş kolunda iki sendika birlikte direniş gerçekleştirdi

“Birincisi, aynı işkolunda faaliyet yürüten iki sendikanın ilk defa beraber bir direniş gerçekleştirmesi ve kazanması idi. İki sendikanın birlikte mücadelesi, sınıfa yönelik topyekün saldırılar nedeniyle emek güçleri tarafından sürekli dillendirilen ‘birlikte mücadele’ sözlerinin pratikte hayata geçmesi idi. Yarattığı sinerji ve yol açıcı bir örnek olması açısından en az direnişin kazanımla bitmesi kadar önemlidir.

“Ücretsiz izin saldırısına karşı kazanılan bir mücadele”

“İkincisi ise tüm işçi sınıfını ilgilendiren ücretsiz izine gönderme keyfiyetine karşı, patronların maaş, tazminat ödemeden işçileri çıkarmasına karşı kazanılmış bir mücadele olmasıdır. Skyland direnişi, sendikalı olsun, sendikasız olsun ücretsiz izne çıkarmalara karşı izlenecek yolu göstermiş, kazanımıyla da ‘buzu kırmıştır.’ Bu zorlu buzun kırılması işçilerin çıkarından başka hiçbir şeyi düşünmeyen iki sendikamız tarafından yürütülen kararlı ve militan bir direniş ile başarılmıştır.

“Birlikte mücadele etmeye kararlıyız”

“Güvencesizliğin ve esnekliğin, işçi cinayetlerinin, iş kazası sonucu sakat kalmaların, hak gasplarının en yoğun yaşandığı işkolunda mücadele eden biz Dev Yapı-İş ve İnşaat-İş sendikaları olarak genelde işçi sınıfına özelde inşaat işçilerine yönelik haksız, hukuksuz uygulamaların, ücretsiz izin ve Kod 29 gibi ahlaksızca saldırıların karşısında tüm inşaat işçileri ile birlikte mücadeleyi sürdürmeye kararlıyız.

“Umut yan yana diyoruz; salgın koşullarında çalışmaya, işsizliğe, yoksulluğa, geleceksizliğe karşı işçi sınıfının birlik olma günüdür diyoruz, birlikte yürüyoruz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here