İmamoğlu'ndan Bakan Koca'ya yanıt: Bir belediye başkanı, ölüm sayısını açıklamaktan nasıl mutlu olsun?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kendisine yönelik, ‘Bizim açıkladığımız rakamlar doğru, herkes kendi icraatına odaklanmalı’ ifadesine yanıt verdi.

İanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, vefat sayılarını açıklamasının ardından kendisine yönelik eleştirilere yanıt verdi. İmamoğlu, “Bir belediye başkanı, ölüm sayısını açıklamaktan nasıl mutlu olsun?” diye sordu.
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yeni taksi uygulamalarıyla ilgili kararların alınacağı UKOME toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. İmamoğlu, “Sağlık Bakanı’nın, sizin açıkladığınız verilerle ilgili açıklamaları oldu. ‘Bizim açıkladığımız rakamlar doğru, herkes kendi icraatına odaklanmalı’ dedi. Enfeksiyona bağlı her hastalığın ‘bulaşıcı hastalık’ koduyla girildiğini, Covid’in ayrı olarak yazıldığını söyleyip, size yönelik bazı eleştirileri oldu. Bu konuyla ilgili değerlendirmenizi alabilir miyiz” sorusuna şöyle yanıt verdi:

‘Bir belediye başkanı ölüm sayılarını açıklamaktan nasıl mutlu olsun?’

Dün akşam, şeffaflıkla ilgili önemli bir adım atılmıştır. Bir belediye başkanı, ölüm sayısını açıklamaktan nasıl mutlu olsun? Böyle bir şey mümkün mü? Biz, bu durumu açıklamaktan imtina ediyoruz; üzgünüz. Ama bundan sonra şeffaflıkla bu süreç yönetilsin. Pandemi sürecinden ancak böyle galip çıkabiliriz.

Almanya ve Rusya’dan örnek verdi

Dün; Rusya’da, Almanya’da ölüm sayılarının çok yüksek sayıda olduğu açılandı. Ne oldu yani; Almanya’nın ışıltısı mı kayboldu? Ya da Rusya çöktü mü yani? Toplumla bunların paylaşılması, toplumun da süreci ciddiye almasına ve ilgililerin de bu konuyla ilgili çok daha sıkı tedbirler açıklamasına vesile olacaktır.”