İkizdereliler bakanlığın bilgilendirme toplantısını terk etti

İkizdere’de yapılmak istenen taş ocağı için bakanlık tarafından yapılan ve tartışmalara sahne olan bilgilendirme toplantısını yurttaşlar terk etti. Avukat Yakup Okumuşoğlu, “Derenin halini görseydiniz bizi kandırmakla işlerin yürümeyeceğini anlardınız” diye tepki gösterdi. 

Rize’nin İkizdere ilçesinde Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taş ocağı ile ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından ilçede bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Bakanlığa bağlı Altyapı Geliştirme Müdürlüğü Genel Müdürü Yalçın Eyigün’ün katıldığı toplantıya gelen İkizdereliler projeye tepki gösterdi. Taş ocağının hayata geçmesi durumunda orman ve derelerinin yok olacağını belirten yurttaşlar daha sonra toplantıyı terk etti.

Halkı kandırmayın

Bölgede başka taş ocağı bulunmadığını söyleyen Eyigün’e tepki gösteren avukat Yakup Okumuşoğlu, bölgede 4 tane taş ocağı bulunduğunu belirtti. Proje ile ilgili neden Çevre Değerlendirme Etki Raporu (ÇED) istenmediğini soran Okumuşoğlu’nun sorusu yanıtsız kaldı. Bölgede dere kalmadığını ifade eden Okumuşoğlu, “Dereyi çöp haline getirdiler. İki tane kepçe operatöründen başka kimse yok. Mühendis bile gönderilmemiş” dedi. Yenigün’ün projenin iki buçuk yıl süreceğini söylemesine tepki gösteren Okumuşoğlu, hiçbir taş ocağının bu kadar kısa süreliğine açılmayacağını dile getirdi.

Okumuşoğlu, genel müdüre “Keşke gelip derenin halini görseydiniz. Bizi kandırmakla işlerin yürümeyeceğini anlardınız” diye seslendi. Ağaçların, içme sularının yok olduğunu belirten İkizdereliler, projenin durdurulması için mücadele edeceklerini vurgulayarak toplantı salonunu terk etti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here