İHD: Alınan önlemler yetersiz, sık sık su kesintisi oluyor

Diyarbakır D Tipi Hapishanesi’nde koronavirüse (covid-19) karşı yeterli koruyucu önlem alınmadığını belirten İHD Diyarbakır Şubesi, bir an önce önlem alınması yönünde çağrı yaptı
İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır D Tipi ve Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda yaptığı incelemeye ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, “Hapishanelerde, bu hastalığın risk grubunda bulunan 65 yaş üstü, kronik hasta, hamile ve çocuklu kadın ile çocuk mahpusların bir an önce serbest bırakılmaları gerçekleştirilmediği gibi alınan önlemlerin de yetersiz olduğu görülmektedir” denildi.

“Sık sık su kesintisi oluyor”

İHD Şubesine gelen şikayetlerin artış gösterdiği, tutuklu yakınlarının derin kaygı yaşadığına dikkat çekilen açıklamada, Diyarbakır D Tipi ve Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda bulunan tutuklularla yapılan görüşmelerde, tutuklular ve yakınlarının ilettikleri sorunlar şu şekilde özetlendi:

  • Diyarbakır Hapishanesi’nde covid-19 hastalığı nedenli belirti ile şikayetin olmadığını belirtiriz. Adalet Bakanlığınca alınan karar doğrultusunda hapishanede açık ve kapalı mahpus görüşleri yapılmamaktadır. Zorunlu hallerde yapılan avukat-mahpus görüşmeleri kapalı görüş odasında telefon ile gerçekleştirilmektedir.
  • Diyarbakır Kapalı Hapishaneleri giriş bölümüne termal kamera yerleştirilmiş, avukat ve hapishane personellerinin termal kameralardan geçilerek giriş yaptığı görülmüştür.
  • Avukatların kurum görüş odasına eldiven ve maske ile hastalığa karşı korunması sağlanırken, mahpuslara aynı tedbirlerin sağlanmadığı görülmüştür.
  • Kendileriyle görüşülen kadın mahpuslar, kaldıkları oda ve kısımların çok nadir dezenfekte edildiğini, virüse karşı ürünler ve temizlik malzemelerinin kendilerine verilmediğini ifade etmişlerdir. Ürün ve malzemelerin hapishane kantininde piyasa değerinin çok üzerinden bir fiyatlamayla kendilerine satılmaya çalışıldığını ifade etmişlerdir.
  • Sıcak suyun nadiren kendilerine verildiğini ancak verilen sıcak suyun ise ihtiyaçlarını karşılayamadığını belirtmişlerdir. Soğuk suyun ise sık sık kesintiye uğratıldığını, bu nedenle kişisel ve kaldıkları odanın yeterince temizleyemediklerini ifade etmişlerdir.
  • D Tipi Kapalı Hapishanesinde görüşülen mahpuslar ise dezenfektenin nadiren ve bazı kısımlarda yapıldığını, sıvı sabun, çamaşır suyu ve yüzey temizleyicinin yetersiz şekilde haftada iki kez ücretsiz verildiğini belirtmişlerdir.
  • Mahpuslar, aralarında tek başına yaşamını idame ettiremeyecek mahpusların da olduğu hasta mahpuslar için ek özel tedbirler alınmadığını beyan etmişlerdir.”

Açıklamada, ayrıca mahpusların bulundukları koğuşların kalabalık, hijyensiz oluşu ve mahpusların toplu bir şekilde tutulmalardan dolayı hastalığın yayılmasının an meselesi olduğuna dikkat çekildi.