Hükümetin “global güvenlik yasası” karşısında Fransa halkı sokaklarda!

Fransa’da hükümet tarafından meclise sunulan ve toplumsal hareketi sindirebilmek için bir gözetim toplumu kurmayı hedefleyen yasa, ülkedeki mücadelenin yeni odağı

Fransa’da hükümetin Ulusal Meclis’e sunduğu “Loi Securite Globale” (Global Güvenlik Yasası) karşısında son yıllarda Fransa’da büyük toplumsal ayaklanmalar ve eylem dalgalarına sahne olan sınıfsal mücadele arenası yeniden ve pandemi kısıtlamalarına rağmen hareketleniyor.
Eylem örgütleme özgürlüğünü ve temel demokratik hakları karartan yasanın geri çekilmesini talep eden halk Paris, Toulouse ve Marsilya’da eylemler düzenledi, polisle çatışmalar yaşandı.

Fransa’da karşı-devrimin yasal düzenlemeleri

Salgında vaka sayıları ile ölümlerin her geçen gün rekor kırarak tırmandığı, ancak halkı güvence altına almadığı gibi, asıl olarak pandemi süreciyle birlikte halkın daha büyük saldırılara maruz kalan hak ve özgürlüklerini savunamamasını hedefleyen tedbir ve kısıtlamalara boyun eğilmeyen Fransa’da mali oligarşinin zor durumdaki temsilcisi Emmanuel Macron hükümeti, ülkede özellikle ikinci yılını dolduran Sarı Yelekliler ile CGT öncülüğündeki işçi sınıfı hareketine karşı kalıcı eylem yasağı ve polise benzersiz sıkıyönetim yetkileri tanıyan Global Güvenlik Yasası adlı çok maddeli tasarıyı devreye soktu.
Yasa, halkın haber alma ve eylem örgütleme haklarına karşı darbe niteliğinde.

Polisin işlediği suçlara ilişkin kanıt sunmak imkansızlaşacak!

17-20 Kasım tarihleri arasında Ulusal Meclis’te oylanan ve maddeleri kabul edilen yasada, Sarı Yelekliler eylemlerinde sayısız örneği görüldüğü üzere, halka saldıran polisleri görüntülemek ve görüntülerini yaymak suç kapsamına alınıyor.
Fransa’da 17 Kasım 2018’de başlayan ve hükümetin kemer sıkma önlemleri ile akaryakıt fiyatlarına zam yapma gibi neo-liberal saldırılarına karşı başlayıp muazzam bir ayaklanma ve direniş seferberliğine dönüşen Sarı Yelekliler eylemlerinde, halk hareketini sindirmek için görevlendirilen polisin aşırı ve yasa dışı güç kullanımı nedeniyle en az 11 kişi ölmüş, en az 24 kişi polisin gaz fişekleriyle yüzlerini hedef alması sonucu gözünü kaybetmiş ve 4,500’den fazla kişi ise yaralanmıştı.
Yasanın, polislerin görüntüye alınıp yayınlanmasını bir yıla kadar hapis ve 45,000 avro para cezasına çarptırmayı içeren 24. maddesi, Fransa kamuoyu, siyasal ve hukuki örgütlenmeler ve insan hakları kuruluşlarınca başlı başına “yoruma ve keyfi kullanıma açık bir hak ihlali” olarak değerlendiriliyor.
Böylelikle yurttaşlar, polis tarafından işlenen suçlara dair kanıt sunamayacak.

Polise tüm kameralara erişme ve toplumu gözetleme yetkisi!

Yasanın 21. ve 22. maddeleri ise polisin hareketli kamera veya dron kamera kullanarak yurttaşları gözetleyebilmesini içeriyor. Buna göre eskisinden farklı olarak tüm toplumsal olay kayıtlarına ulaşabilecek olan ve hem hareketli kameralar hem de dron kameralarla toplumsal eylem ve organizasyonları gözetleyebilecek olan polis, kolaylıkla arşiv ve yeni kayıtları işleyerek fişlemede bulunabilecek.
Yasa, dron kameralar ve kamusal alanlarda yer alan tüm  güvenlik kameraların akıllı yüz tanıma yazılımlarına bağlı sistemlerle birlikte çalıştırılmasını da içeriyor.
Dahası, polise sadece devletin ve kolluk kuvvetlerinin sahip olduğu kamera görüntülerini değil, örneğin bir mağazanın, bir apartmanın veya herhangi bir şahsın sahip olduğu kamera görüntülerine de erişme izni tanıyan yasa, Fransa’da sokak hareketliliğini bastırabilmek uğruna devasa bir gözetim toplumu oluşturmakla eş değer.

Yasa ne anlama geliyor?

Özellikle 2015’ten sonra sınıflar mücadelesinin şiddetlendiği ve çeşitli görünümler alarak aralıksız devam ettiği Fransa’da, halk hareketi kuvvetlendikçe Fransız hükümeti terörle mücadele yasasını da pek çok kere güncellemeye başvurmuştu.
Fransız hükümetinin kalıcı darbe niteliğindeki son Global Güvenlik Yasası, mali oligarşinin siyasal temsilcisi ve memuru Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, toplumsal desteği tükenmesine rağmen Fransa’daki sınıflar mücadelesinin geleceğine hazırlığı olarak görülmeli.

Paris, Toulouse, Marsilya ve pek çok kentte koronavirüs kısıtlamalarına rağmen protesto eylemleri düzenlendi

StopLoiGlobaleSecurite sloganıyla yasanın geri çekilmesini talep eden on binlerce Fransız, ülke genelinde sokağa çıktı.
Paris’te Trocadero Meydanı’nda toplanan binlerce kişi “Özgürlük, özgürlük, özgürlük” sloganıyla yasayı protesto ederken Paris, Toulouse ve Marsilya’da alanlara çıkan kitleler ile polis arasında çatışmalar çıktı.