Hopa’dan Boğaziçi’ne destek

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin kayyum rektör karşıtı mücadelesine bir destek de Hopa’dan geldi. Üniversite öğrencileri, “Ferman padişahın üniversiteler, sokaklar bizimdir” dedi.

Üniversite öğrencileri, Artvin’in Hopa ilçesinde eylem yaptı. Eylemde, AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniveristesi’ne rektör olarak atanmasını protesto eden öğrencilere uygulanan polis şiddeti protesto edildi.

Hopa Meydanı’nda bir araya gelen öğrenciler, “Ferman padişahın üniversiteler, sokaklar bizimdir” pankartları ile “Gençlik susar mı sandınız”, “Baskılar bizi yıldıramaz” dövizleri taşıdı. Eylemde, “Zıpla zıpla zıplamayan Tayyip’tir” sloganı atıldı.

Öğrenciler adında açıklama yapan Çağla Gül Şahin, bilimin ve özgürlüğün yerini yasak ve polisin aldığını belirterek, polis şiddetini kınadı. Protesto hakkını kullanan öğrencilerin plastik kelepçe ve çıplak arama işkencesine maruz kaldığına dikkat çeken Şahin, “Polis, üniversite kapısına kelepçe takarak, hem bu memleketin geleceğini hem de üniversite öğrencilerini kampüse sokmamayı denedi. Bu memleketin ‘demokrasi’ isteyen gençlerini yargıladılar. Çoğulcu katılımcı bir seçimle rektörün seçilmesini istiyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here