Heyet değişti, Soma davasında patron kurtarıldı

Heyeti değiştirilen Soma davasında karar bozuldu. Patronun da aralarında olduğu dört sanık hakkında ‘bilinçli taksirle ölüme ve yaralamaya neden olma’ suçundan ceza verilmesi istendi

301 madencinin öldüğü Soma Katliamı’nın davasında kendi verdiği kararı bozan Yargıtay 12. Dairesi, patron Can Gürkan’ın da aralarında bulunduğu dört sanığa “bilinçli taksirle ölüme ve yaralamaya neden olma” suçundan ceza verilmesini istedi.

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, dört ay önce patron Can Gürkan’ın da aralarında bulunduğu dört sanığa olası kastla 301 kez öldürme ve 162 kez yaralama suçundan ceza verilmesine hükmetmişti.

12. Ceza Dairesi’nin beş kişilik heyetinden üçü değiştirildi. Yerine eski Adalet Bakanı, eski Hakimler Savcılar Kurulu Genel Sekreteri ve eski Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü atandı. Daire, üç eski bürokratın oylarıyla kendi kararını bozarak, “bilinçli taksirle ölüme ve yaralamaya neden olma” suçundan ceza verilmesini istedi.

Ne olmuştu?

14 Mayıs 2014’teki katliamda Soma Kömür İşletmeleri Anonim Şirketi tarafından işletilen Eynez Maden Ocağı’nda 301 işçi hayatını kaybetmişti. 2018 yılında Ahisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 37 kişi beraat ederken, 14 sanık taksirle ölüme ve yaralanmaya sebebiyet vermekten cezalandırılmıştı.

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a 15 yıl, bilinçli taksirden de Genel Müdür Ramazan Doğru’ya 22 yıl 6 ay, İşletme Müdürü Akın Çelik’e 18 yıl 9 ay, Yardımcısı İsmail Adalı’ya 22 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti.

İki Yargıtay savcısı, bu kararın bozularak taksirle ölüme neden olmaktan ceza verilmesi istemiş ve dosya Yargıtay 12. Dairesi’ne getirilmişti. 12. Daire’de beş kişilik heyetin üçü değişmişti. Adalet Bakanı ve Müsteşarı Kenan İpek, eski HSK Genel Sekreteri Fuzuli Aydoğdu ve eski Ceza ve Tevfikevleri Genel Müdürü Mustafa Yapıcı heyete katılmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here