Helin Bölek halkın direnişiyle beraber toprağa verildi

Helin Bölek’in cenazesi İstanbul’un birçok noktasında polisin saldırısı ve halkın direnişiyle beraber toprağa verildi.
Grup Yorum üyesi Helin Bölek’in ölüm orucu direnişinin 288. gününde ölümsüzleşmesi sonrası bu sabah 11.00’e İdil Kültür Merkezi önüne çağrı yapılmıştı.
Devlet halkın toplanmasını engellemek için önce sabah saatlerinde İdil Kültür Merkezi’ni basarak Grup Yorum üyesi Meral Hır’ı gözaltına aldı ve kültür merkezinin çevresini ablukaya aldı.
Bunun üzerine Okmeydanı Cemevi’nde cenaze için kalabalık toplanmaya başladı. Sayının arttığını gören polis, bu sefer de cemevi çevresini tomalarla akreple sararak cemevine girişi engellemeye çalıştı. Ara sokaklardan kitlelerin ısrarıyla bir miktar kişi cemevine girebildi. Toplanan kitle marşlarla sloganlarla bekleyişini sürdürdü.
Fakat bu sefer de devlet Armutlu’dan yola çıkan cenaze konvoyunu Nurtepe Viyadük’te durdurdu ve Okmeydanı’na girişini engelledi.
Bunun üzerine Okmeydanı’na cenaze için gelenler Feriköy mezarlığına doğru yürüyüşe geçti. Polisin saldırısıyla onlarca kişi gözaltına alındı.

Feriköy mezarlığına gidildiğinde ise devlet tüm kapıları toma ve akreplerle tutmuştu. Burada da halkın Helin Bölek mezarına ulaşmaması için polis mezar çevresindekilere tehditler savurdu.
Ara sokaklarda marşlarla sloganlarla direnen kitleye polis toma ve gaz bombalarıyla saldırdı. Mezarlığın bir çok noktasında direniş sürerken, onlarca kişi de gözaltına alındı.
Tellerden atlayarak mezara girenlere de polis gaz fişeği ile saldırdı, mezarlık gaz bulutu içinde kaldı.
Son olarak temsili bir katılımla Helin Bölek’in cenazesi toprağa verildi.