HDP'li vekil Remziye Tosun hakkında soruşturma başlatıldı

HDP Gençlik Meclisi’nin Diyarbakır’ın Sur ve Yenişehir ilçelerindeki bazı mahallelerde korona virüsü (Covid-19) ile ilgili yaptırdığı anonsta kullanılan bazı ifadeler nedeniyle, milletvekili Remziye Tosun ile anonsu yapan kişi hakkında soruşturma başlatıldı.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan soruşturma başlattı.
Başsavcılık, HDP Gençlik Meclisi’nin Diyarbakır’ın merkez Sur ve Yenişehir ilçelerindeki bazı mahallelerde korona virüsü (Covid-19) ile ilgili yaptırdığı anonsta kullanılan bazı ifadeler nedeniyle milletvekili Tosun ile anonsu yapan kişi hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 216. maddesi uyarınca tahkikat açtı.
Remziye Tosun hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan soruşturma başlatıldı.
Bu arada, Tosun’un kendi sayfasında paylaştığı ve savcılığın basın mensuplarına servis ettiği görüntülerde, Kürtçe anons yapan bir kişinin, savcılığın soruşturma açılmasına gerekçe olarak gösterdiği, “Hükümet istiyor ki Kürt halkı ölsün. Bu yüzden burada sizin için tedbir almıyor” ifadelerinin hiçbir yerde geçmediği görüldü.