HDP: Newroz’u 1 Mayıs’a Taşıyoruz

HDP Sözcüsü Ebru Günay, Covid-19 nedeniyle iptal edilen Newroz mitinglerini 1 Mayıs’a taşıyacaklarını belirtti
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, partisinin Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.
Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, dün düzenlenen HDP olağanüstü Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) İdlib’de yaşanan gelişmeler ve Moskova’da yapılan görüşmelerin ele alınarak kapsamlı tartışmaların yürütüldüğünü belirten Günay, şöyle dedi:
“İdlib’de ortaya çıkan sonuç çok net. AKP’nin topluma dayattığı savaş politikasının bir çıkmaz olduğu ortay çıktı. Buradan çıkışın yolu bir an önce Suriye’den çıkmak, Türkiye’yi uluslararası alanda hüsrana uğratan Moskova’dakine benzer hezimetlerdir.
“Başta Kürtler olmak üzere bütün halklara yönelik düşmanlıktan vazgeçmelidir. Partimiz toplumun bütünü kapsayacak bütün sorunlara çözüm üretecek, çözümlere sahiptir. Barış demokrasi ve çözümü üretecek bir toplumsal ittifakı geliştirecek bir konumdayız. Bu konuda tüm kurullarımız hazırlıklarını yapıyor.”

“Halk sağlığını esas aldık”

Covid-19 nedeniyle iptal edilen Newroz etkinliklerine dair konuşan Günay, şunları söyledi:
“Newroz başta Kürtler olmak üzere bütün halklar için direniş bayramıdır. Bizim için çok önemli bir bayram. Bizler hazırlıklarımızı Newroz’un ruhuna uygun yürütürken, dünyayı sarsan koronavirüsü nedeniyle kutlamaları yeniden değerlendirme ihtiyacı duyduk. Newroz platformu ve parti kurullarımızla yaptığımız tartışmalar sonucunda, halk sağlığını esas aldık.
“Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Türk Tabipler Birliği (TBB) ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) başta olmak üzere bağımsız sağlık kurumlarının yaklaşımlarını esas aldık.
“Halklara mal olmuş milyonların kutladığı Newroz kutlamalarını halk sağlığını düşünerek ertelemek zorunda kaldık, bizim içinde zorlu bir karar oldu. Newroz’un kutlanması ve baharın karşılanması önemliydi. Newroz’un görkemini 1 Mayıs’a taşıyacak, kitlelerin aynı coşkuyu 1 Mayıs alanlarına taşıyacağına inancımız tamdır.”

“AKP siyasi çıkar çabasına girmemeli”

Covid-19 salgınına değinen Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Toplumları savaşa, ölüme sürükleyen sistem toplumu doğal afetlere savunmasız bırakıyor. Dünyada bu durum ciddi bir şekilde tartışılırken, başta Sağlık Bakanı olmak üzere iktidar durumun ciddiyetinden uzak bir şekilde olaya yaklaşmaktadır. Bu konuda tedbirlerin bir an önce kamuoyu ile paylaşılması, tedbirlerin şeffaf yürütülmesi, sağlık örgütleri ile koordineli bir çalışma yürütülmesi esas alınmalıdır. AKP bütün doğal afetlerde ve kriz alanlarında meseleyi güvenlik politikasına dönüştürerek kendi iktidarını sürdürmeye çalışıyor.
“Bunu Elazığ depremi ve çığ meselesinde gördük. Bu mesele güvenlik meselesi AKP’nin kendisine iktidar devşireceği bir mesele değil, halk sağlığı meselesidir. AKP siyasi çıkar çabasına girmemelidir. Yoksullara yönelik hijyen ve dezenfektan malzemeleri bir an önce ücretsiz dağıtılmalıdır bu sosyal devlet olmanın gereğidir.”

‘Tutuklular serbest bırakılsın’

Hapishanelerdeki koronavirüsü riskine dikkat çeken Günay, “Bir diğer risk alanı hapishaneler. Sağlık durumu değerlendirilerek ayrı bir değerlendirmeye ihtiyaç var. Başta hasta tutsaklar olmak üzere risk grubundaki bütün tutsaklar serbest bırakılmalıdır.” dedi.