HDP, Meclis’i acil toplantıya çağırdı

HDP, askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra helikopterden atılan Osman Şiban ve Servet Turgut ile ilgili Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nu acil toplantıya çağırdı.
Hakların Demokratik partisi (HDP) Muş milletvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Murat Sarısaç, Van’ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra helikopterden atılan Osman Şiban ve hayati riski süren Servet Turgut için Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nu acil toplantıya çağırdı. HDP’li Sarısaç, komisyon başkanlığına verdiği olağanüstü toplantı dilekçesinde, Turgut ve Şiban’dan iki gün boyunca haber alınamadığını, daha sonra işkencelere maruz kalmış bir şekilde, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde olduklarının anlaşıldığını hatırlattı.
Hükümet’in ‘işkenceye sıfır tolerans’ sözlerinin, yurttaşların ‘helikopterden atılması’ vahşetiyle anlamsızlaştığını belirten Sarısaç, “Çünkü artan işkence ve şüpheli ölüm vakalarına karşı siyasi irade ve yargı hızlı ve gerekli refleksi göstermekten uzaktır. Tam da bu nedenle halkın iradesini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin halk adına devreye girerek oluşturulan bir komisyonla Van’da incelemeler yapması, iddiaları araştırması ve kamuoyunu bilgilendirmesi gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.
Bu arada HDP’li vekil Şevin Coşkun da konuyla ilgili Meclis araştırması açılmasını talep etti.