HDP İstanbul il binasında 4 adet dinleme cihazı bulundu

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, HDP İstanbul il binasında 4 adet dinleme cihazı bulunduğunu ve suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Telefonlarımın dinlendiğini biliyorum” açıklaması sonrası Ankara dinlenme konusunu tartışmaya başlamışken HDP İstanbul il binasında 4 adet “böcek” adı verilen dinleme cihazı bulundu.

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, 4 adet dinleme cihazını masaya koyarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Bu cihazlar, il binamıza yapılan baskında mı yerleştirildi?” sorusunu sordu.

Dinleniyoruz ve bunlar ilk değil

Soylu’nun, Kılıçdaroğlu’nun iddiası karşısında kanıt istemesi sonrası HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, partisinin İstanbul İl Eş Başkanları Erdal Avcı ve Elif Bulut ile yaptığı açıklamada parti binalarında 4 adet dinleme cihazı bulunduğunu duyurdu.

Dinleme cihazlarını da açıklama yaptıkları masaya koyan Oluç, İstanbul İl Örgütü’nde tesadüf eseri bir cihaz bulduktan yaptıkları aramada 3 tane daha çıktığını söyledi. Eş başkanlar, kadın ve gençlik çalışma odaları ile toplantı odalarında bulunan “böceklerin” dışarıdan bakıldığında anlaşılmasının mümkün olmadığını söyleyen Oluç, “Belirlenen bir açıklama tarihini değiştirdik, ancak buna rağmen polis daha önce belirlediğimiz tarihte il binamızın önüne geldi. Açıklama olmadığını söyledik ancak onlar ısrarla açıklama olduğunu söyledi. Biz böyle olunca binamızda bir araştırma yaptık. Ve bu suç aletlerini bulduk. Bu ilk de değil, daha önce Van il binamızda ve ondan önce de Diyarbakır il binamızda bulundu” dedi.

Oluç: Polis yerleştirdi

Oluç’un dikkat çektiği bir başka nokta ise bu cihazların öyle kısa sürece ve uzman olmayan ekipler olmaksızın yerleştirilemeyeceği. Bu nedenle bu cihazların parti binalarına yapılan baskınlar sırasında yerleştirildiği iddiasını gündeme getiren Oluç, “Profesyonel bir çalışma bu. Kim yerleştiriyor olabilir bunları? Türkiye’de bu kadar profesyonel çalışma yapacak iki kurum var Biri İçişleri Bakanlığı ve ona bağlı olan Emniyet ve bir diğeri de MİT’tir. İl binalarımızda hukuksuz bir şekilde baskınlar yapılıyor, Emniyet güçleri yanlarında il yöneticilerimiz veya avukatların bulunmadığı bir şekilde il binalarımıza girip uzun saatler arama yapıyorlar. O arama sırasında bu suç aletlerini yerleştiriyorlar. Bunlar dinleme cihazı, ancak Diyarbakır il binamıza başka şeylerin yerleştiğini de gördük, hukuki işlemler başlattık” dedi.

Suç duyurusunda bulunulacak

Her alanda HDP’li milletvekili, yönetici ve üyelerin susturulmaya çalışıldığını söyleyen Oluç, “Bir cümleden milletvekiliyse fezleke düzenleniyor, vekil değil il, ilçe yöneticisi ise gözaltına alınıyor, tutuklanıyor. Yani bir yandan bizi konuşturmamak için ellerinden geleni yapıyorlar, fakat bir taraftan da ne konuştuğumuzu merak ediyorlar. O zaman bırakın konuşalım, biz il binamızda ne konuşuyorsak, sokakta da esnaf ziyaretinde de Mecliste de onu konuşuyoruz” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘Cumhuriyet Başsavcılığına başvursunlar’ sözlerini de hatırlatan Oluç, iki gün içerisinde suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here