HDP: Erdoğan yönetimi 18 yılda faize 500 milyar dolar ödedi

Tayyip Erdoğan yönetimi döneminde Türkiye’nin kaynaklarının tefecilere teslim edildiğini belirten HDP’nin hazırladığı rapora göre; ödenen her 5 liralık verginin 1 lirası ‘faiz lobisi’ne aktarılıyor. Faize her bir saatte 20 milyon lira veriliyor. 2021 yılı için bütçeden faize ayrılan 180 milyar lira ile EYT sorunu da çözülebilirdi 200 bin öğretmenin ataması da yapılabilirdi, KYK borçları silinip çiftçiye verilen destek iki katına çıkartılabilirdi.

HDP Ekonomi Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, partisinin ‘faiz raporu’nu açıkladı. HDP İstanbul İl Örgütünde basın toplantısı düzenleyen Paylan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yıllardır faize karşı olduğunu söylemesine rağmen icraatlarının tam tersi yönde olduğunu belirterek, son üç ayda faizin iki katına çıktığına işaret etti.

“Biz HDP Ekonomi Komisyonu olarak Erdoğan’a diyoruz ki; siz faiz lobilerinin önünde diz çöktünüz. Faiz lobilerine teslim oldunuz. Bu yıl faize karşı olduğunu söyleyen Erdoğan, vatandaşların alışveriş yaparken, benzin alırken ödediği her 5 liralık verginin 1 lirasını faiz lobisine aktarmaktadır” diyen Paylan’ın açıklaması şöyle:

Her saatte 20 milyon TL faiz lobisine gidiyor

Bankalarda kredi faizleri yüzde 25’lere çıktı: Yani bir yılda bütçeden 180 milyar lira faiz lobisine aktarılacak ve her saatte 20 milyon TL faiz lobisine aktarılacak. Yalnızca faiz yükü değil. Vatandaşlarımız, çiftçiler, KOBİ’ler, esnaf bankalara trilyonlarca lira borçlu. Bankalarda yalnızca 5 ay önce yüzde 8-9 olan kredi faizleri yüzde 25’e çıktı. Şu anda bankalar tefeci faizleri ile kredi vermektedir. Bu kredi faizleri karşısında borçlu olan esnaf, çiftçi ve KOBİ’ler inim inim inlemektedir. Erdoğan’ın kurduğu ekonomik düzen insanlarımızın sofrasından parayı alıp faiz lobisine aktarmaktadır. Bu anlamda Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz lobilerine teslim olmuştur. Şu anda Erdoğan ve arkadaşları faiz lobisine çalışmaktadır, vatandaşımızın ekmeğini aşını faiz lobisine aktarmaktadır.

Erdoğan Londra’daki tefeciye gitti: Erdoğan şu anda IMF’siz bir IMF programı uygulamaktadır. Merkez Bankası’ndaki dolarlar tükenmiştir. Faiz lobisi Türkiye’deki dolarları alıp götürmüştür. Ancak bu dolarların yeniden gelmesi için Erdoğan’dan talepleri vardı. “Faizler çok düşük. Faizleri yükselt ki para getirelim” dediler. Kasadaki para tükenince Erdoğan lobilere teslim oldu. Biliyorsunuz iflas eden esnaf tefeciye gider. Erdoğan da Londra’daki tefeciye gitmiştir ve Türkiye’nin kaynaklarını, hepimizin vergileriyle oluşan bütçeyi tefecilere teslim etmiştir. Londra’daki tefeciler yüzde 17 faizle borç vermektedir. Yalnızca faizleri yüzde 17’ye yükselttiği günden bugüne yani 2 ay içinde Türkiye’ye faizle gelenler yüzde 12 para kazanmıştır. İnanın tefecilerde böyle bir faiz yok ama Erdoğan’da var. Erdoğan tefecilere dolar bazında fahiş faizler ödemektedir.

Tefeciye düşen iflah olmaz: Şu anda Almanya eksi faizlerle borçlanmaktadır. Ama Erdoğan rejimi bütçemizden çok büyük kaynakları faiz lobisine aktarmaktadır. Erdoğan’a sesleniyorum, tefeciye düşen iflah olmaz, Erdoğan da iflah olmayacaktır. Türkiye’ye geçici olarak yüksek miktarda sıcak para girişi olmuştur. Ama yüksek faiz için gelen bu sıcak para kârını, dolar bazında faizini alıp gidecektir. Türkiye daha da yoksullaşacaktır.

Türkiye en yüksek faiz veren 9. Ülke: Erdoğan bir hedef koymuştu. “Türkiye’yi ilk 10 ekonomi içine koyacağım” demişti ama büyük bir başarısızlık gösterdi, Türkiye ekonomisi gerilere düştü. Fakat Erdoğan büyük bir başarı gösterdi ve Türkiye’yi faiz liginde ilk 10’a soktu. Faize karşı olduğunu söyleyen Erdoğan, Türkiye’yi dünyada en yüksek faiz veren 9. ülke yaptı. Türkiye; Venezuela, Arjantin, Yemen, Liberya, Zimbabve, Surinam, Kongo ve İran’dan sonra dünya faiz liginde 9’uncu sıraya yükseldi. İşte faize karşı olan Erdoğan’In Türkiye’yi getirdiği nokta bu. Dünyada birçok ülkede faizler sıfırken Türkiye faiz liginde ilk 10’da. Aynı zamanda Türkiye Avrupa’da ve OECD ülkeleri arasında faiz şampiyonu. Birinci sıraya yükseldi. Türkiye, Avrupa ve OECD ülkeleri arasında açık ara birinci. Bakın Türkiye’de faiz yüzde 17. İkinci sıradaki Meksika’da faiz yüzde 4,25. Üçüncü sıradaki İzlanda’da 0,25. Ardından Macaristan, Güney Kore, Şili 0,25 diye gidiyor. Avrupa’da pek çok ülke sıfır faizle borçlanıyor.

Türkiye faiz ve kur sarmalında

Borç alan emir alır: Şu anda Türkiye bir enflasyon, faiz ve kur sarmalındadır. Yıllarca Erdoğan, Türkiye’nin kaynaklarını saraylara, savaşlara ve yandaşlara aktarmıştır. Özellikle savaş politikaları sonucunda önemli bütçe açıkları oluşmuştur. Bu bütçe açıkları da elbette borçlanmalarla kapatılmıştır. Biliyorsunuz borç alan emir alır. Şu anda Erdoğan da faiz lobisinden emir almaktadır. Yüksek faizlerle bütçe açıklarını kapatmaya çalışmaktadır.

Erdoğan neden, faiz sonuçtur: Erdoğan yıllarca faizin neden, enflasyonun sonuç olduğunu söyledi. Ben bu kavramın değiştirilmesini öneriyorum. Türkiye’de Erdoğan sebep, faiz sonuçtur. Türkiye’de tek adam rejimi sebep, faiz sonuçtur. Çünkü tek adam rejimi Türkiye’nin tüm kurumlarını yerle bir etmiştir. Keyfi bir şekilde kaynakları savaşlara, saraylara, yandaşlara aktarmaktadır. Kurumların çöktüğünü gören tefeciler de fahiş faizlerle para vermektedir.

Faize 18 yılda 500 milyar dolar: Erdoğan’ın son 18 yılda faize ödediği para 500 milyar doları geçti. 2020 yılında 1 saatte 16 milyon lira ödüyordu, 2021 yılında 20 milyon lira ödeyecek. Bir saatte ödenen para 7200 asgari ücretlinin bir aylık maaşına denktir. Şu anda asgari ücretlinin yoksulun sofrasından alınıp faiz lobisine aktarılmaktadır. 2021 yılı için bütçeden faiz için ayrılan pay 180 milyar lira. 2020’den yüzde 30 daha fazla. Bu 180 milyarın da yetmeyeceğini iddia ediyorum. Bu rakam 200 milyar TL’ye çıkacak. Bu yıl vergi gelirinin ise 922 milyar TL olması bekleniyor. Yani ödediğimiz her 5 lira verginin 1 lirası faize gidecek. Türkiye maalesef 90 yıllardan sonra yeniden faiz sarmalına girmiştir, faiz çukuruna girmiştir. Türkiye, CDS risk priminin de en yüksek olduğu ülkelerden birisi. Dünyada CDS risk primi yalnızca rejimleri çürük olan ülkelerde yüksektir. Şu anda Türkiye’nin CDS risk primi 300 baz puanın üzerinde. Yani dolar bazında her borçlanmada her ülke yüzde 1-2 ile borçlanırken siz yüzde 5-6 ile borçlanıyorsunuz. Bu aradaki fark CDS riskidir. Bu aradaki fark Erdoğan’ın tek adam rejiminin risk primidir.

Faize giden parayla neler yapılabilirdi?

Sıkıntılar aşılırdı: HDP olarak 180 milyar TL ile neler yapılabileceğini sizlere aktarmaya çalışacağım. 2021 yılında bütçeden 180 milyar TL faize ödenecek. Bu 180 milyar TL’nin yalnızca 50 milyar TL’si ile işsiz vatandaşlarımıza ayda 5 bin lira doğrudan gelir desteği sağlayabilirdik. 180 milyar TL’nin 25 milyar TL’siyle EYT’lilerin tamamının emekli edebilirdik. 180 milyar TL’nin 8 milyar TL’siyle KYK borçlu milyonlarca gencin tamamının borcunu silebilirdik. 180 milyar TL’nin 15 milyar TL’siyle yeterli ve nitelikli aşıyı vatandaşlarımıza ulaştırabilirdik. Şu anda aşı yok. 180 milyar TL’nin 40 milyar TL’si ile ev içi emeği görünmeyen kadınları emekli edebilirdik. 180 milyar TL’nin 20 milyar TL’siyle ataması yapılmayan 200 bin öğretmenin atamasını yapabilirdik. Para bitmedi daha. 180 milyar TL’nin 22 milyar TL’si ile çiftçilere yapılan desteği iki katına çıkarabilirdik. 180 milyar TL’yi Erdoğan bir avuç faiz lobisine ödüyor, eğer bunları ödememiş olsaydık vatandaşları güvenceye alabilirdik, emeklileri emekli edebilirdik, KYK borçlarını silebilirdik, vatandaşlarımızı nitelikli aşıyla buluşturabilirdik, ataması yapılmayan öğretmenleri atayabilirdik, çiftçi desteği yapabilirdik. Bunun gibi halkımızı rahatlatacak pek çok adım atabilirdik. Ama Erdoğan bu dertleri çözmeyi tercih etmedi. Erdoğan faiz lobisini tercih etti.

HDP 50 bin TL’nin altındaki borçları silecek: Biz ne yapacağız HDP olarak; bizler enflasyon, faiz, kur sarmalından Türkiye’yi kurtaracağız. Böyle bir yüksek faizle vatandaşlarımızı yüz yüze bırakmayacağız. İşçileri, esnafları, çiftçileri faiz yükünden kurtaran politikaları hayata geçireceğiz. Yurttaşlarımızın 50 bin TL’ye kadar olan bütün borçlarını silip borçlarını yeniden yapılandıracağız, böylece vatandaşlarımızı borçsuz yaşama geçireceğiz. Esnafları ve KOBİ’lere faiz lobisinin insafına bırakmayacağız. Şu anda bankalarda kredi faizleri yüzde 25. Soruyorum Erdoğan’a hangi esnaf yüzde 25 faizle borç alıp ayakta kalabilir, hangi vatandaşımız yüzde 25 ile borç alıp iflah olabilir, malını satabilir. Hangi KOBİ yüzde 25 faizle borç alıp üretim yapıp malını satabilir? Piyasada hangi malda yüzde 25 kâr payı var ki?

Salgına karşı 28 günlük kapanma önerisi

Garo Paylan raporu açıkladıktan sonra, gündeme ilişkin de açıklamalar yaptı. Türkiye’de resmi rakamlara göre günde 180-200 kişinin korona nedeniyle öldüğünü belirten Paylan, şu eleştiride bulundu: “Biz bu rakamların en az 400-500 olduğunu düşünüyoruz. Bu her gün Türkiye’de 3-4 uçağın düşmesi demektir. Her gün en az bir Soma faciasının yaşanması demektir. Bu kabul edilemez, normalleştirilemez. Buna karşı pek çok tedbirin alınmasını önerdik. Güvenceli 28 günlük kapanmayı önerdik ama Erdoğan buna yanaşmadı ve her gün 400-500 vatandaşın ölümüne sessiz kaldı. Genelde BionTech, Pfizer, Astra Zenaca aşıları ile dünya vatandaşları aşılanıyor. Biz dedik ki Türkiye bu anlamda BionTech aşılarından edinmeli tek kanala bağımlı kalmamalı. Sağlık Bakanlığı bütçesinin artırılması teklifi verdik, gelin bütçeyi 15 milyar artıralım ve bütün vatandaşlarımızı güvenceli aşıya kavuşturalım dedik. Ama Sağlık Bakanlığı dedi ki ‘efendim biz Çin aşısını alacağız.’ Aralık ayında 20 milyon Çin aşısı gelecek dediler, ocak ayında 20 milyon Çin aşısı gelecek dediler. Ancak ocak oldu 3 milyon aşı geldi. 3 milyon aşı ile sadece 1 buçuk milyon vatandaş aşılanabilir. Bu da pandemiyi kontrol altına almaz. Ama bugün bir skandal daha açıklandı. Türkiye Çin aşısını yüzde 91 etkili bulmuştu. Endonezya dedi ki Çin yüzde 65 etkili, Brezilya bir açıklama yaptı ve Çin aşısının yüzde 50 etkili olduğunu söyledi. Enflasyon rakamlarını yaptırıyorsunuz, işsizlik rakamlarını saptırıyorsunuz. Hadi bunlar işle, aşla ilgili. Peki sağlıkla ilgili rakamlarla niye oynuyorsunuz? Yani Brezilya’nın yüzde 50 etkili bulduğu aşıyı siz nasıl yüzde 91 etkili buluyorsunuz?  Kim nasıl güvenecek size? Nasıl güvenecek vatandaşlarımız bu aşıya?”

‘Vatandaşa Çin aşısı, kendilerine Biontech’

Sağlık Bakanı’na istifa çağrısı yapan Paylan “Bütçede kaynak var ama sorun tercihlerde. Saraylara, savaşlara ve yandaşlara aktarılan kaynakların küçük bir kısmıyla vatandaşlarımızı BionTech aşısına ulaştırabiliriz. Bu konuda gecikmiş olabiliriz. Çünkü pek çok ülke anlaşma imzaladı. Türkiye’de hala Pfizer BionTech aşısı da yok yeterli sayıda Çin aşısı da yok. Bu açıdan Türkiye’nin kaynakları çeşitlendirilmelidir. Ben büyük bir kuşkumdan bahsedeceğim. Şu an daha az etkili olduğu belirtilen Çin aşısını vatandaşa yapacaklar, BioNTech aşısını kendilerine ve yandaşlarına yapacaklar. Çin aşısının 65 yaş üstü faz üç çalışmaları da yapılmamış. Ama Sağlık Bakanı ilk aşamada 65 yaş üstünün aşılanacağını söylemiştir, bu da büyük bir skandaldır. Bu konuda bir an önce adım atılmalı, Meclis devreye girmelidir” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here