Hasta tutuklunun kızı: Annem değil katiller serbest

İki kez mide kanaması geçirip, meme ve akciğer kanseri teşhisi konulan hasta tutuklu Kadriye Cengiz’in kızı Evin Cengiz, “Annem değil, katiller serbest bırakılıyor” diye tepki gösterdi. 

Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Kadriye Cengiz, “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yargılandığı davada 2015 yılında 9 yıl 4 ay hapis cezası verildi. 6 yıldır tutuklu bulunan ağır hasta tutuklu Kadriye Cengiz, iki defa mide kanaması geçirdi. Akciğer kanseri teşhisi de konulan Cengiz, bu süre zarfında iki defa kalp krizi geçirdi. Sağlıklı girdiği cezaevinde 6 yılda birçok hastalığa yakalanan Cengiz’in, sağlık durumu her geçen gün ağırlaşıyor.

Cengiz’in kızı Evin Cengiz, annesine verilen cezanın bitimine 5 ay kaldığını belirterek, “Annem ayakta durmakta dahi güçlük çeker hale gelmiş durumda. Şimdi düşünün bu halde olan bir kadın serbest bırakılmıyor. Ancak katiller serbest bırakılıyor. Çoğu da çıktığı gibi insanları öldürmeye devam ediyor” diye konuştu.

Ölümle burun buruna 

Annesinin Siirt’in Kurtalan ilçesine bağlı Kayabağlar Beldesinde 3 Aralık’ta meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki depremde hasar gören ve daha sonra yıkım kararı alınan Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi’nden Batman’a (Beşiri Cezaevi) sevk edildiğini söyleyen Cengiz, sevk esnasında koronavirüs önlemlerinin alınmamasından kaynaklı annesinin ölümle burun buruna geldiğini ifade etti.

Hijyen, beslenme, kontrol önlemlerinin yeterince alınmadığı cezaevlerinde Kovid-19 vaka sayısı ve buna bağlı ölümlerin gün geçtikçe arttığına dikkat çeken Cengiz, annesinin hayati risk taşıdığını, buna rağmen serbest bırakılmadığını dile getirdi.

Karantina hücresi  

Annesinin hastaneye her gidişinde 14 gün boyunca karantina hücresinde tutulduğunu dile getiren Cengiz, bu nedenle sağlık durumunun daha da kötüye gittiğini söyledi. Annesinin serbest bırakılması çağrısında bulunan Cengiz, “Annemi bıraksınlar, biz ona evde bakarız. Bu kadar hastalıkla içeride tutulması aslında cezaevlerindeki durumun ne kadar vahim olduğunun bir göstergesi, bir örneğidir. Hasta tutuklulara uygulanan bu hukuksuzluk derhal son bulsun” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here