Hapis cezası kesinleşen akademisyen Türkiye’ye iade edilmek isteniyor

Kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle Sırbistan’a geçmeye çalışırken Makedonya’da gözaltına alınan gazeteci ve akademisyen Hazım Ölmez’in Türkiye’ye iade edileceği belirtildi.
Şırnak’ın Cizre ilçesinde, 2011 yılında bir basın açıklamasını gazeteci olarak izlediği sırada polisin biber gazıyla müdahalesine tepki gösterdiği için “örgüt üyeliği” iddiasıyla 5 yıl 2 ay hapis cezası verilen Hazım Ölmez, o yıllarda aynı zamanda araştırma görevlisi olduğu Muş Alparslan Üniversitesi’nden de uzaklaştırıldı.
Cezası Yargıtay tarafından onandıktan sonra Yunanistan’a giden ve daha sonra Sırbistan’a geçmeye çalışan Ölmez, Makedonya’da gözaltına alındı. Makedon polisi tarafından gözaltı merkezinde tutulan Hazım Ölmez’in, Türkiye’ye iade edileceği belirtildi.
Gözaltı merkezinde polis kontrolünde ailesine telefon aracılığıyla ulaşan Hazım Ölmez, Makedon yetkililerin kendisini Türkiye’ye teslim edeceğini aktardı.
Mezopotamya Ajansı’na (MA) bilgi veren Hazım Ölmez’in kardeşi Murat Ölmez, ağabeyine uzun bir süredir ulaşamadıklarını belirterek, “Bugün bizi aradı. Makedonya’da gözaltında olduğunu ve Türkiye’ye iade edileceğini belirtti. Abimin kesinleşmiş hapis cezası var. Kendisi gazetecilik yaptığı esnada hakkında dava açılmıştı. Üniversitedeki görevinden atılarak cezaevine konuldu. Abim bir süre cezaevinde kaldı. Ancak Cizre’deki sokağa çıkma yasağından sonra hakkında yeni davalar açıldı. En son sosyal medya üzerinden bazı sayfalar onu hedef gösterip ölümle tehdit etmişti. Aile olarak endişeliyiz. Abimin Türkiye’ye teslim edilmesini istemiyoruz” ifadelerini kullandı.
Makedonya’da gözaltında olan Ölmez’in, her an Türkiye’ye teslim edilme riski bulunuyor.
Ölmez, birkaç ay önce sosyal medya üzerindeki bazı paramiliter hesaplar üzerinden faali meçhul cinayet sonucu öldürülen amcası hatırlatılarak tehdit edilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here