Halen gözaltında tutulan 21 öğrenci de adliyeye sevk edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesine kayyum rektör olarak atanan Melih Bulu’yu protesto ettikleri için gözaltına alınan 45 öğrenciden, halen  emniyette tutulan 21 öğrenci de bugün adliyeye sevk edildi.

Eski AKP milletvekili aday adayı Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak atanmasını protesto ettikleri için Özel Harekat polisleriyle evleri basılarak gözaltına alınan 21 öğrenci adliyeye sevk edildi.

“2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” ve “görevli memura mukavemet” suçlamalarıyla gözaltına alınan öğrenciler, Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından sağlık kontrolünden geçirilerek Çağlayan’daki İstanbul Adliyesine sevk edildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, Beşiktaş’ta Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Ana Giriş Kapısı önünde “Kayyum rektör istemiyoruz” diyerek eylem yapan öğrencilerinden 45’i, 5 Ocak’tan itibaren Özel Hakerat polisleri tarafından evleri basılarak gözaltına alınmıştı.

Dün adliyeye sevk edilen 24 öğrenciden 23’ü adli kontrol şartıyla, 1’i de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Gözaltında tutulan öğrenciler, işkence ve kötü muameleye maruz bırakıldıklarını söylemişti. Öğrencilere ters kelepçe takıldığı ve darbedildikleri öğrenilmişti.

Pek çok kurum ve demokratik kitle örgütünden öğrencilerin derhal serbest bırakılması çağrıları gelmişti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here