“Haklarımızı evimize getireceğiz” diyen emekçiler buluşuyor

9 emek örgütünün çağrısı ile emekçiler, Uzaktan Çalışma Yönetmeliği’ni ve uzaktan çalışma haklarını konuşmak için 12 Haziran Cumartesi günü saat 15.30’da Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda bir araya geliyor

9 emek örgütü geçtiğimiz günlerde Uzaktan Çalışma Yönetmeliği’ne karşı ortak bir açıklama yayımlamıştı. Açıklamada 9 madde de talepler sıralanmıştı.

Şimdi ise 9 emek örgütünün çağrısı ile 12 Haziran Cumartesi günü saat 15.30’da Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda bir araya gelen emekçiler haklarını konuşacak.

Yapılan açıklamada talepler şöyle sıralanmıştı: 

1-Evden çalışma süreleri ve koşulları psiko-sosyal risklere fırsat vermeyecek şekilde düzenlenmelidir.

2-İşçilere mesai saatleri dışında bağlantıyı kesme hakkı tanınmalı, mesai saatleri ve ara dinlenmeleri kesin sürelere bağlanmalı, fazla çalıştırmanın önüne geçilmelidir.

3-İşveren, evden çalışma ile ortaya çıkan maddi yükümlülüklerde çalışana herhangi bir ilave yük yaratmayacak miktarda kendine düşen payı ödemelidir.

4-Evden çalışma düzeninde fazla çalışma yapılmadığına ilişkin ispat yükü işverene ait olmalı ve bu konuda yasal düzenleme getirilmelidir.

5-Evden çalışma düzeninde işin devamlılığı açısından gerekli tüm ekipmanlar işveren tarafından karşılanmalı ve çalışma düzeninin oluşturulması işveren sorumluluğunda olmalıdır.

6-Evden çalışma düzeninde işçilerin kamera ile izlenmesi, ses kaydı alınması, denetlenmesi uygulamalarına son verilerek kişisel hakların korunması sağlanmalıdır.

7-İş Kanunu mevzuatı gereğince kreş açma zorunluluğu bulunan işyerleri, çocuk bakımı yapacak işçinin ikametgahına en yakın kreşin giderleri karşılanmalıdır.

8-İşveren evden çalışacak işçiyi iş sağlığı ve güvenliği önlemleri hususunda bilgilendirmek, gerekli eğitimleri vermek, sağlık gözetimini sağlamak ve ev koşullarını işçi sağlığı ve iş güvenliğine uygun hale getirmekle sorumlu olmalıdır.

9-Evden çalışma düzeninde denkleştirme ve telafi çalışması olmamalı ve gece çalışması yasaklanmalıdır.

Açıklamaya ve çağrıya imzacı olan örgütler: 

Banka ve Finans Emekçileri Dayanışma Ağı, Bilişim Emekçileri Dayanışma Ağı, Kaç Bize Gel, Ofissizler, Öğretmen Dayanışması, Plaza Eylem Platformu, Politeknik, Toplumcu Mühendis ve Mimarlar Meclisi, Ücretli ve İşsiz Mimarlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here