Haciz gelen Düzce’deki çiftçiler eylem yaptı: “Hacizler durdurulsun, borçlar yapılandırılsın

Düzce’de çiftçiler, traktörleriyle sokağa çıkarak eylem yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen çiftçiler Tarım Kredi Kooperatifleri ve bankalara olan borçları nedeniyle mallarının hacizlik olduğunu, arazilerini ekemedikleri için mısır tarlalarının kavaklık alana dönüştüğünü ifade etti

Çiftçiler, TBMM’den geçen yapılandırma yasasına borçları dahil edilmeyince kredilerini ödeyemedikleri için tarım alanları ve arazilerine haciz gelmesi üzerine, Amasya, Ankara, Kayseri’nin ardından Düzce’de de seslerini duyurmaya çalıştılar. Düzce’nin merkeze bağlı Gölormanı köylüleri yaklaşık 30 traktörle tarım arazilerinin bulunduğu alana gelerek eylem yaptı. Temel geçim kaynağı mısır olan köyde çiftçiler üretememekten tarlalarını ekememekten şikayetçi oldu.

Tarım çiftçiler için lüks sektörü olmaya başladı

Çiftçiler, üretime devam edebilmek için Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalara olan borçlarının silinmesi için Cumhurbaşkanı ve Tarım Bakanı’na çağrıda bulundu.

Köylüler adına açıklama yapan çiftçi Alaattin Ay, “Çiftçilerin bugünkü kazançları Tarım Kredi Kooperatifi faizine yetmiyor. Hayvancılığın devam etmesi için çiftçilerin şartlarının iyileştirilmesi gerekiyor” dedi. Çiftçilerin üretmek istediğini vurgulayan Ay, ‘Yatırım maliyetlerimiz çok yüksek bugün 8 beygir bir traktör alsak 350 bin lira, ekipmanlar da çok pahalı. Tarım bizler için lüks sektörü olmaya başladı. Bizlerin sorunlarının dinlenmesini ve çözüme ulaştırılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

“Mısır tarlalarının kavaklık alanına dönüştü”

Çiftçiler devamlı artarak katlanan borçlar sebebiyle ekemedikleri mısır tarlalarının kavaklık alanına dönüştüğüne değinerek, “Ekilebilir arazimiz sıfır noktasına kadar düştü. Tarımla ilgili yapılan politikalar daha olumlu olsun. Lütfen bizimle ilgilenin” çağrısında bulundu. “Cumhurbaşkanımızdan Taleplerimiz” afişi açan çiftçiler, Ankara’ya “Hacizler durdurulsun, faizler silinsin, borçlar yapılandırılsın” çağrısını ilettiler.

Tarım Bakanı çiftçileri dinlemiyor

Üreticiler şikayetlerini şöyle ifade etti:

“Ahmet Usta, ‘Tarım Kredi ne demek çiftçi demektir. Hiç destek oldukları yok, aldığım 30 bin lira olmuş 98 bin lira. Ben traktörümü sattım Tarım Krediye borcumu ödemeye çalıştım. Üç beş kuruşla biriktirdiğim parayla traktör almışım onunla da borcumu ödemişim’ diye konuştu.

Hasan Güler de, ‘Tarım Bakanı’na seslenmiyoruz. O bizi ne yazın ne de kışın dinlemiyor. Cumhurbaşkanı’mıza sesleniyoruz. Çiftçiler mağdur kötü bir durumda’ ifadelerini kullandı.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here