Güney Koreli Metal İşçileri Ücret Artışı İstiyor

Kia Motors’da çalışan Kore Metal İşçileri Sendikası KWMU üyesi işçiler, toplu sözleşmede anlaşma sağlanmaması üzerine Kasım ayından bu yana grevler gerçekleştiriyorlar. Kia’nın Gwangmyeong, Hwaseong ve Gwangju’da bulunan üç fabrikasında çalışan işçiler gece ve gündüz vardiyaları olmak üzere dördüncü kez uyarı grevi gerçekleştirdiler.

Kia Motors’da çalışan Kore Metal İşçileri Sendikası KWMU üyesi işçiler, toplu sözleşmede anlaşma sağlanmaması üzerine Kasım ayından bu yana grevler gerçekleştiriyorlar. Kia’nın Gwangmyeong, Hwaseong ve Gwangju’da bulunan üç fabrikasında çalışan işçiler gece ve gündüz vardiyaları olmak üzere dördüncü kez uyarı grevi gerçekleştirdiler. Son olarak 14 Aralıkta başlattıkları 4 günlük grevle taleplerinde ısrarcı olduklarının altını çizdiler.

Daha iyi ücret ve daha iyi çalışma koşulları talep eden 30 binden fazla işçi, pandemiyi ve düşen satış rakamlarını bahane eden şirketin zam yapmamasına öfkeli. Ücretlerinin arttırılmasını isteyen işçiler ayrıca şirketin, işletme kârının %30’unu işçiler için ikramiye olarak ayırmasını talep ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here