Guatemala’da halk Kongre binasını ateşe verdi

Orta Amerika ülkesi Guatemala’da hükümetin sağlık ve eğitim bütçesinde kesintiye gitme kararının ardından başkentte sokaklara çıkan binlerce kişi Kongre binasını ateşe verdi.

Ülkeyi vuran ve binlerce kişinin yer değiştirmesine neden olan kasırganın ardından yaralarını sarmaya çalışan Guatemala halkı, Kongre’nin sağlık ve eğitim giderleri üzerindeki bütçe kısıtlamasını öfkeyle karşıladı.

New York Times Gazetesi’nde yer alan habere göre, eğitim ve sağlığa ayrılan bütçe azaltılırken, milletvekillerinin yemek bütçesi ise arttırıldı.
Ayrıca ülkeyi sarsan bütçe kısıtlamaları, açlıkla mücadele fonuna da darbe vuruyor.

Ülkede yer alan yerel haber kaynaklarına göre, kararların ardından sokaklara çıkan halk önce kongre binasının camlarını kırdı. Daha sonra ellerindeki malzemeleri tutuşturarak binanın içerisine attılar. Kongre binası kısa sürede alev alırken, görüntüler sosyal medyada viral oldu.

Devlet başkanı Alejandro Giammattei, Twitter’dan yaptığı açıklamada özel ve kamu mülklerinin yakılmasına izin vermeyeceklerini söyleyerek, eylemlere tepki gösterdi.

Başkentin birçok noktasında sokağa çıkan eylemciler, ‘Ne bir başkan, ne de bir Kongre’ şarkısını söyleyerek tüm vekilleri ve yöneticileri istifaya çağırdı.