Gözaltına alınan Boğaziçililer: Şiddet gördük, tecavüzle tehdit edildik

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri gözaltında sürecinde polisler tarafından maruz bırakıldıklarını anlattı: Hakaret, küfür, çıplak arama, ters kelepçe, sistematik şiddet, taciz ve tecavüz tehdidi.

Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan AKP’li Melih Bulu’yu protesto ettikleri eylemde gözaltına alınan öğrenciler, karakolda yaşadıkları baskı ve şiddeti anlattı. Önceki gün çıkarıldıkları mahkemece serbest bırakılan öğrenciler, gözaltı sürecinde çıplak arama, ters kelepçe, darp, taciz ve tecavüz tehditlerine maruz kaldıklarını dile getirdi.

“ÇIPLAK ARAMA DAYATILDI, KABUL ETMEYİNCE DARBEDİLDİK

Gözaltına alınan öğrencilerden Ferhat Ergen, gözaltı sürecinde süreklileşen bir şekilde şiddet gördüğünü kaydetti. Bir buçuk saat süren ev araması süresince ters kelepçeyle yere yatırıldığını ifade eden Ergen, “Emniyete girer girmez çıplak arama dayatıldı. Kabul etmeyince ve direnince darbedildik” dedi.

“HAKARET, KÜFÜR, ÖLÜM TEHDİDİ, ÇIPLAK ARAMA, TACİZ, TECAVÜZ TEHDİDİ”

Gözaltı sürecinde polis tarafından pek çok kez hakaret ve küfre maruz kaldığını ifade eden LGBTİ+ birey Havin, ölüm tehdidi aldığını söyledi. Çıplak arama sırasında tacize maruz kaldığını belirten Havin, “Nezarethaneye getirildiğimizde polisler yanıma gelerek beni tecavüzle tehdit ettiler. AKP Gaziantep milletvekili de bizim fotoğraflarımızı paylaşıp terörist ilan etti. Alenen bizi teşhir etti” diye konuştu.

TERS KELEPÇE

Gözaltındaki arkadaşlarıyla birlikte açlık grevine girdiğini anlatan Burak Çetiner de, avukatları tarafından gönderilen şeker ve suların gecikmeli olarak verildiğini söyledi. Sağlık kontrolü sonrası ters kelepçeyle yere yatırıldığını belirten Çetiner, görüntü almaya çalışan sağlık çalışanlarının engellediğini ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here