‘Gözaltılarla emekçilerin örgütlülüğünü dağıtamazsınız’

ESP üyeleri ve Kaldıraç okurlarına yönelik operasyonlara tepki göstermek amacıyla İHD İzmir Şubesi’nde yapılan açıklamada, “Baskı ve gözaltılarla emekçilerin örgütlülüğünü dağıtamazsınız” denildi.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Kaldıraç’a yönelik 2 gün önce yapılan İzmir merkezli operasyonda 51 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan 51 kişiden 30’nun ifadesi bugün Bozyaka Polis Karakolu’nda alınmaya başladı. 21 kişi ise Çankaya Polis Karakolu’nda tutuluyor.

Gözaltıları protesto eden ESP, İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi’nde basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Murat Çepni, İl Eş Başkanı Besriye Tekgür, Kaldıraç adına Ali Fuat Eroğlu, Sosyalist Kadın Meclisi (SKM) üyesi Ebru Yiğit ve gözaltına alınanların aileleri katıldı.

‘Emekçilerin örgütlülüğünü dağıtamazsınız’

Açıklamada ilk sözü ESP Eş Başkanı Şahin Tümüklü aldı. AKP iktidarının siyasi krizden çıkmak için devrimci ve emekçilerin örgütlülüğünü baskılamak için son zamanlarda bu tür operasyonları sıklaştırdığını söyleyen Tümüklü, “Baskı ve gözaltılarla emekçilerin örgütlülüğünü dağıtamazsınız” dedi.

‘Saray rejimi ömrünü tüketmiştir’
Kaldıraç adına konuşan Ali Fuat Eroğlu, “Saray rejimi ömrünü tüketmiştir. Ömrü yettikçe iktidarda kalmak istiyor. Dün devrimcilere yapılan bu operasyonda aslında Saray rejiminin tam da bu çürümüşlüğünü ve ömrünü tükettiğini göstermektedir” dedi.

‘Mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz’

SKM adına konuşan Ebru Yiğit de, operasyonların kadın mücadelesinin yükselmesinden duyulan rahatsızlıktan kaynaklandığını söyledi. Yiğit, “SKM olarak kadınların eril sisteme karşı büyüttüğümüz mücadeleden, bu tür baskılarla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Operasyonlara karşı mücadeleye

Açıklamada söz alan HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni ise, AKP iktidarının HDP ve sosyalist harekete karşı yaptığı tüm operasyonlara karşı mücadele çağrısında bulundu.

Gözaltına alınanların sorgu süreçlerini takip eden Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatlarından Şükran Öztürk de, operasyon ve gözaltıların hukuksuz olduğunu belirterek, “ÖHD olarak sürecin takipçi olmaya devam edeceğiz. Gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılsın” ifadelerini kullandı.

‘Umudumuzu kıramazlar’

Gözaltına alınan Tuncay Kılıç’ın eşi Arzu Kılıç ise, şunları söyledi: “Biliyorum ki Tuncay, bu tür baskılara boyun eğmeyecek. Gözaltındakilerin serbest bırakılmasını istiyoruz, umudumuzu kıramazlar” diye konuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here