Gıda-İş: AtaKey’de koronavirüse karşı gerekli önlemler alınmalı

Afyon’daki gıda fabrikası AtaKey’de işçiler koronavirüse karşı önlem alınmasını istiyor
DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, Şeker-İş’in örgütlü olduğu Afyon’daki gıda fabrikası AtaKey’de işçilerin alınmayan önlemler nedeniyle şikayetçi olduğunu belirterek, gerekli önlemlerin alınmasını istedi.
İşçilerin verdiği bilgiye göre koronavirüs salgınına rağmen gerekli tedbirlerin alınmadığını belirten Aslan, “Dün ilk defa maske getirdiler. Yemekhaneler, soyunma odaları aynı şekilde devam ediyor. Patatesler çamurlu geliyor, suyla temizlik yapıyorlar, sürekli su içerisinde çalışıyorlar. Burada tuvaletlerin iki saatte bir temizlenmesi lazım. Bizim aldığımız bilgi iki günde bir temizlendiği, kağıt havlu olmadığı yönünde. Ayrıca yevmiyeyle çalışan işçilerin olduğu da bize gelen bilgiler arasında. Gıda fabrikasında işe girerken sağlık raporları alınması gerekiyor, günlük işçilerden sağlık raporu isteniyor mu?” ifadelerini kullandı.
İşçilerin 12 saat çalıştığını ve tedirgin olduklarını ifade eden Aslan, “Vardiyaların 4’e çıkarılması, çalışma sürelerinin 6 saate düşürülmesi lazım. Bu sağlanırsa işçilerin ortak alanlarında ve servislerde otomatik olarak bir fiziksel mesafe de yaratılmış olacak. Valilik ve belediye de bu işten sorumlu. Sağlık açısından tedbirlerin alınıp alınmadığını denetlemekle görevliler. Yarın yaşanacak problemlerde patronla birlikte belediye ve valiliğin de sorumluluğu vardır” dedi.
Konuyla ilgili aradığımız AtaKey’den ise yetkililerin fabrikada olmadığı söylendi.