Gergerlioğlu Meclis’te zorla gözaltına alındı

Vekilliği düşürüldükten sonra Meclis’te “Adalet Nöbeti” tutan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu zorla gözaltına alındı. Gergerlioğlu, gözaltına alınırken “Biz bu görüntüleri 90’larda da gördük” dedi.

Meclis’te “Adalet Nöbeti”ni sürdüren HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, sabah saatlerinde uyuduğu odadan lavaboya gittiği sırada Meclis’e gelen polisler tarafından gözaltına alındı. Üzerinde eşofmanları olan Gergerlioğlu, lavabodan zorla çıkarılarak götürüldü.

Namaz kılmasına izin verilmedi

Kıyafetlerini giymesine izin verilmeyerek lavabodan zorla çıkarılarak gözaltına alınan Gergerlioğlu’nun namaz kılmasına da engel oldular. Koridorda zorla götürülürken merdivenlerde düşme tehlikesi geçiren Gergerlioğlu’nun o sırada ayağındaki terlik çıktı.

Gergerlioğlu: 90’larda da gördük

Gergerlioğlu, gözaltına alındığı sırada şu ifadeleri kullandı: “Biz bu görüntüleri 90’larda da gördük. 94’ten bugüne maalesef bu ülkede bir şey değişmedi. Lavaboya giderken gözaltına alınıyorum.”

Yüzlerce polis 

Yüzlerce polisin geldiği Meclis’ten zorla çıkarılarak gözaltına alınan Gergerlioğlu’nun gözaltına alınmasının nedeninin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan yeni bir soruşturma kapsamında olduğu belirtildi.

Meclis’te olması suç!

Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düştüğü 17 Mart tarihinden itibaren Meclis’te “Adalet Nöbeti” tutması soruşturmaya gerekçe yapıldı. Soruşturmada, “Gergerlioğlu’nun Meclis’i terk etmemesi, hala milletvekili gibi davranması, sosyal medya üzerinden basın açıklamaları yapması, canlı yayınlar yapması, kamu binasında hakkı olmadan durması” suç unsurları olarak gösterildi.

Personel odaya kilitlendi

Soruşturmada, Gergerlioğlu’nun vekilliği düşürüldüğü sırada Genel Kurul’dan HDP grubuyla birlikte çıktığı sırada “Bijî Serok Apo” sloganı attıkları iddia edildi. Gergerlioğlu’nun hakkında açılan yeni soruşturma kapsamında polis karakoluna götürüldü. Gergerlioğlu’nun gözaltına alınmasıyla HDP’li milletvekilleri de karakola gitti.

Kavaklıdere Polis Karakolu’na götürülen Gergerlioğlu, “propaganda” suçu iddiasıyla ifade verecek.

Gergerlioğlu bu suç iddialarının olduğu soruşturma kapsamında gözaltına alınmadan önce polis tüm personelleri odaya kilitledi.

Bahçeli ‘acil’ demişti

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün sosyal medya hesabından Ömer Faruk Gergerlioğlu’nu hedef göstermişti. Bahçeli, şu ifadeleri kullanmıştı: “Şayet TBMM Başkanı’nın yetkisi bu konuda sınırlıysa, süratle hazırlanacak bir maddelik kanun teklifinin Genel Kurul’da kabulüyle birlikte Gergerlioğlu’nun yer yatağı ile beraber Meclis’in kapısının önüne koyulması mümkündür ve konu acildir.”

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here