Genel-İş’ten grev uyarısı: “Lüleburgaz Belediyesinde TİS taleplerimiz karşılansın”

Genel-İş Sendikası Trakya Şubesi, Lüleburgaz Belediyesindeki TİS süreciyle ilgili 28 Aralık’ta açıklama yaptı

DİSK’e bağlı Genel-İş Trakya Şube üyesi Lüleburgaz Belediyesi işçileri TİS hakları için 28 Aralık’ta eylem yaptı. Belediye Başkanı Murat Gerenli’ye taleplerinin karşılanması çağrısı yapan işçiler, “Taleplerimiz karşılanmadığı durumda eylemlerimiz grevle sürecektir” dedi.

Yapılan açıklamada, “DİSK/Genel-İş sendikası olarak Lüleburgaz Belediyesi Personel A.Ş’de çalışan yaklaşık 360 üyemiz adına sürdürdüğümüz toplu iş sözleşme görüşmelerinde halen bir anlaşma sağlanamamıştır. Toplu görüşmeler yasanın öngördüğü takvime bağlı olarak devam etmektedir. Üyelerimizde haklı olarak görüşmelerin aylardır sonuçlanamamasının yarattığı hoşnutsuzluk ve tepkiler de büyümektedir. Tüm bunların yanı sıra 24 Aralık Perşembe günü belediye başkanımız Sayın Murat Gerenli kamuoyuna yönelik bir basın açıklaması yaparak toplu iş sözleşmesi görüşmelerine ilişkin olarak sendikamızı ve işçileri suçlayan, bir kısmı tamamen yanlış, bir kısmı ise eksik bilgilendirmeden kaynaklı olduğunu düşündüğümüz bazı ifadelerde bulunmuştur. Bu açıklamadaki ifadeler herkesten daha çok salgın koşulları altında fedakârca çalışan üyelerimizi yani belediye işçilerini üzmüştür” ifadeleri kullanıldı.

Süreç hakkında bilgi verilen açıklamada şunlara dikkat çekildi: “Lüleburgaz Belediyesi Personel A.Ş.’de şu anda ikinci dönem toplu iş sözleşmesi görüşmesi sürdürülmektedir. İlk toplu iş sözleşmesi 30 Haziran 2020 tarihinde sona ermiş olup, görüşmeleri devam eden toplu iş sözleşmesi ise 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren geçerli olacaktır. Bakanlığa, 1 Mart 2020 tarihinde yaptığımız yetki başvurusu pandemi nedeniyle aylar sonra sonuçlandırılmış ve bu nedenle görüşmeler olması gereken tarihte başlayamamıştır. Olağan şartlarda bu toplu iş sözleşmesi görüşme takvimi her hâlükârda sonuçlanmış ve toplu sözleşme o ya da bu şekilde nihayete ermiş olurdu. Ancak maalesef şu aşamada uzlaşma sağlanamaz ise yasal olarak en az daha iki ay sürebilecek bir görüşme takvimi bulunmaktadır. Lüleburgaz Belediyesi Personel A.Ş.’deki toplu görüşmeler 7 Ekim 2020 tarihinde başlamıştır. Taraflar arasında 5 görüşme yapılmış ve ücretler hariç idari maddelerin büyük bir bölümünde anlaşma sağlanmıştır. Toplu görüşmeler devam ederken belediye ve şirket yönetimi yeni kurulan işveren sendikası Sodemsen’e üye olmuş ve yetkilerini işveren sendikasına devretmişlerdir. Bunun ardından da Belediye yetkilileri sendikamıza bundan sonra görüşmeleri Sodemsen ile sürdüreceksiniz denmiştir. Sodemsen yetkilileri ile ise 2 toplantı yapılabilmiş en son yapılan toplantı 25 Kasım 2020 tarihinde olmuştur. Bu toplantıda işveren heyeti sendikamıza en geç üç-dört gün içinde parasal tekliflerini sunacaklarını belirtmiştir. Ancak sendikamıza 15 Aralık tarihine kadar mali konularla ilgili bir teklif sunulmamıştır.”

“Gerek belediye yönetimi gerekse Sodemsen yetkilileri toplu iş sözleşme takvimini sonuna kadar kullanma gayretine girmişler ve toplu görüşmelere dair gayri ciddi bir tutum sergilemişlerdir” denilen açıklamada, Belediye Başkanı’na şu sorular yöneltildi:

  • 25 Kasım tarihinde yapılan toplantının ardından haftaya teklif vereceğiz denilip 15 Aralık 2020 tarihine kadar yani tam 20 günde bir teklif verilmediğini biliyor musunuz?
  • 21 Aralık Pazartesi günü yapılan toplantıda işçiler olarak en son teklifi biz sunduğumuz halde 23 Aralık 2020 Çarşamba günü yapılan toplantıda vekalet verdiğiniz yetkilerinizin tekrardan bizden teklif isteyerek “yeni bir teklifiniz yoksa bu toplantıya da gerek yok” dediğini ve toplantıyı dağıtma çabası içerisine girdiğinden bilginiz var mı?
  • Ücretleri 2 bin 600 TL’den 3.498,00TL’ye çıkardık dediğiniz işçilerinizin Temmuz ayından bu yana bu ücretle çalışmasının önüne geçmek için bugüne kadar neden beklediniz?
  • Türkiye şartlarında en iyi teklifi sunduk dediğiniz 3.498,00.-TL ile siz geçinebilir misiniz? Bu verilen teklifin günlük brüt 120-TL civarında olduğunu ve çevre belediyelerde verilen ücretlerle kıyaslama yaptığınızda halen en iyisi olduğunu gerçekten iddia edebiliyor musunuz?
  • “İşçisiyle memuruyla ürettiklerimizi adil bir şekilde paylaşmalıyız” diyorsunuz; bu önerdiğiniz ücretler ile belediyede çalışan kadrolu işçi ve memur olarak çalışan emekçilerle bir adalet sağladığınıza inanıyor musunuz?
  • Türkiye gerçekliği ile bağdaşmayan “Yoğurt ve Diyet Yemeği Parası” istediler diyorsunuz. Siz tıp insanısınız “zehirleyici işler” de çalışan işçilere koruyucu gıda (yoğurt) verildiğini, yine sağlık sorunları nedeniyle doktor raporu ile belediye yemeğini yiyemeyip “diyet yemeği” yemek zorunda kalan işçilerin olabileceğini herkesten çok siz biliyorsunuzdur. Diyet yemeği yemek zorunda olup da öğle yemeğini yemeyecek az sayıda işçinize yiyemedikleri yemek bedelini yemek şirketine ödemek yerine söz konusu bedeli işçinize ödemeye neden bu kadar itiraz ettiniz ki?
  • Hafta tatili Pazar günü olmasını istediğimizi söylüyor ve Pazar günleri çöp toplamayalım mı diye soruyorsunuz. Sayın başkan bilmiyorsanız hatırlatalım Lüleburgaz Belediyesi’nde halen hafta tatili Pazar günüdür. Hatta belediyede çalışan emekçilerin çok büyük bölümü için Cumartesi ve Pazar günleri hafta tatilidir. Talebimiz işçilerinizin çok az bir bölümü için hafta tatili uygulamasında adaleti sağlayarak Cumartesi tatil hakkının kullandırılması ya da gelip çalışırsa bunun ücretini almasıdır. Yani Cumartesi ve Pazar günü çöp toplanmasın, belediye hizmetleri verilmesin diyen yok. Gerek CHP programında gerekse bölgemizdeki belediyelerin  başta Kırklareli, Tekirdağ, Keşan olmak üzere büyük çoğunluğunda 40 saat çalışma var iken ve buna uygun olarak da hafta tatili uygulaması yapılır iken buna neden şiddetle karşı çıkıyorsunuz?
  • Toplu sözleşme görüşmeleri aylardır devam ederken neden bir kere bile görüşmelere katılıp sendikamızın ve işçilerinizin taleplerini dinlemediniz? Bunun yerine neden görüşme yetkinizi işveren sendikanıza devrettiniz? Aile içinde devam etmesi gereken tüm bu görüşmeler neden aile dışına çıkarıldı sayın başkan?
  • Tüm bu görüşmeler sırasında merakla ve umutla belediye önünde saatlerce görüşmenin sonucunu bekleyen işçilerinizin yanına bir kere bile inip onları rahatlatmak ve umutla evlerine göndermek dururken “halkın takdirine sunuyorum” diyerek neden bir de onları Lüleburgaz halkına şikayet ettiniz sayın başkan?
  • Bu da yetmezmiş gibi en son çare olarak düşündüğümüz Anayasal grev hakkımızı kullanmak durumunda kalırsak buna özgürlüklerden yana bir demokrat olarak saygı duymanız gerekirken neden Valilik tarafından iptal edilmesinden medet ummaktasınız?

DİSK/Genel-İş Sendikası şu çağrıyla açıklamayı sonlandırdı: “Taleplerimiz sağlanmadığı ve üyelerimizin talepleri de karşılanmadığı durumda Sendikamız ve üyelerimiz mücadele etmekten geri durmayacak, basın açıklamaları, uyarı eylemleri ve en sonunda ise grev uygulaması ile sürecektir.” 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here