Garê soruları

Garê’de alıkonulan 13 kişinin yaşamını yitirmesi kafalarda yanıtlanması gereken sorular oluşturdu.

Yeni Yaşam’da yer alan habere göre, TSK’nin Federe Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Garê bölgesine yönelik 10 Şubat’ta başlattığı askeri operasyonda PKK tarafından alıkonulan asker ve polis 13 kişinin yaşamını yitirmesinin yankıları sürerken, kamuoyu operasyondaki soru işaretlerine yanıt bekliyor.

İktidar ise sorulara “terör destekçisi” şeklinde karşılık verirken, yaşanan ölümlerden kimin sorumlu olduğu ve alıkonulanlara ilişkin şimdiye kadar neden girişimde bulunmadığına dair tepkiler geliyor. Kamuoyunun ve muhalefetin sorduğu sorular:

Yanıt bekleyen sorular

1- 6 yıldır PKK’nin alıkoyduğu asker ve polislere ilişkin iktidar neden herhangi bir girişimde bulunmadı? Şimdiye kadar PKK, alıkonulanları görüşmeler yoluyla serbest bıraktı. Yaşamını yitiren olmadı. Bu kez neden denenmedi?

2- IŞİD’ın Irak’ta rehin aldığı konsolos ve diğer kamu personeli için IŞİD’le pazarlık yapılırken, neden PKK’nin alıkoyduğu personel için benzer görüşme girişiminde bulunulmadı?

3- Aileler 6 yıldır tüm partileri ziyaret etmesine rağmen neden olumlu karşılık verilmedi?

4- Alıkonulanların tutulduğu bir kampa yönelik neden uçak ve helikopterlerle bombardıman yapıldı?

5- Ailelerin bombardımanı durdurun çağrısına ve HPG’nin operasyonun ilk günlerinde alıkonulanların tutulduğu kampın bombalandığı yönündeki açıklamasına ve alıkonulanların yaşamını riske atacağı bilinmesine rağmen neden bombardıman durdurulmadı?

6- Alıkonulanların tutulduğu yerin bombalanması can güvenliklerini tehlikeye atmadı mı?

7- Alıkonulanların nasıl yaşamını yitirdiğine dair bağımsız kurulların inceleme yapmasına izin verilecek mi?

8- Otopsi raporları açıklanacak mı? Bağımsız kurulların otopsi işlemleri yapmasına izin verilecek mi?

9- Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çarşamba müjdesi neden açıklanmadı?

10- Savunma Bakanı Akar, operasyonun alıkonulanları kurtarmak için yapıldığını belirtmesine rağmen ölümlerle sonuçlanmışken neden başarılı operasyon dedi?

11- Gare operasyonu nedeniyle soru sorulması neden iktidarı rahatsız ediyor?

12- Operasyon alıkonulanları kurtarmak için mi yoksa içeride muhalefeti baskı altına almak için mi yapıldı?

13- Gare ile eşzamanlı HDP’ye yönelik yeni suçlama kampanyası başlatıldı. Önceden hazırlanmış videolar yayınlandı. İktidar sonuçlarını kendisinin belirlediği bir operasyonla HDP ve muhalefeti bastırarak çıkmazını aşma planlaması mı yaptı?

Vücudunu göstermediler

Bu arada Sözcü gazetesinden İsmail Saymaz’a konuşan Gare’de yaşamını yitiren Başçavuş Semih Özbey’in babası, “Benim çocuğumun sadece yüzünü gösterdiler. Vücudunu gösteremeyiz dediler” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here