Galatasaray Üniversitesi’nden Boğaziçi’ne destek

Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve öğretim görevlilerine destek açıklaması yapan Galatasaray Üniversitesi akademisyenleri, “Üniversite boyun eğmeyecek” dedi
Boğaziçi Üniversitesi’nde AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından rektör olarak atanan Melih Bulu’ya yönelik protestolara destek açıklaması yapan Galatasaray Üniversitesi öğretim üyeleri, “Tekrar ediyoruz. Bu atama meşru değildir. Üniversiteler, bilim üreten ve kamu hizmeti veren kurumlardır” dedi.
Üniversite boyun eğmeyecek
Akademisyenlerin, “Üniversite boyun eğmeyecek” başlıklı açıklamasında “Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan rektör atamasına karşı, öğrencilerin ve akademisyenlerin itirazlarına katılıyoruz. Üniversite bileşenlerinin iradesi ve demokratik teamüller hiçe sayılarak gerçekleşen bu dayatmaya karşı Boğaziçi Üniversitesi’nde başlayan ve ülke çapında destek gören haklı direnişin yanındayız” denildi.
Yersiz atama geri çekilmeli
“Bu mücadeleyi koşulsuz olarak destekliyoruz” denilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Talepleri, Galatasaray Üniversitesi akademisyenleri olarak bizim de taleplerimizdir. Bu yersiz atamanın derhal geri çekilmesini, rektörlerin üniversite bileşenlerince seçilmesini, anayasal haklarını kullanan öğrencilere yönelik polis müdahalesinin durdurulmasını ve gözaltında, tutuklu veya ev hapsinde olanların bir an önce serbest bırakılmasını bir kez daha talep ediyoruz. Başta LGBTİ+’lar olmak üzere, öğrencileri ve akademisyenleri hedef alan her türlü nefret söylemine; ayrıştırıcı ve ötekileştirici dile karşı duruyoruz. Üniversitelerimizi savunmaktan vazgeçmeyeceğiz!”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here