Kadınlardan Kadıköy, Maltepe ve üniversiteye çağrı: Katledilen kadınlar isyanımızdır

0
Kadınlardan Kadıköy, Maltepe ve üniversiteye çağrı: Katledilen kadınlar isyanımızdır

Etkinlik Detayları

  • Tarih:

29 Aralık günü üç kadının, Aylin Sözer, Selda Taş ve Vesile Dönmez, katledilmesinin ardından İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu 30 Aralık Çarşamba 19.00 için Kadıköy Eminönü İskelesi’ne eylem koydu. Kadın Meclisleri 16.00  ve Öğrenci Sendikası 15.00 için Maltepe’ye çağrı yaparken, üniversite öğrencileri de İstanbul Aydın Üniversitesi Merkez Kampüsü’ne 14.00 için çağrı yaptı.

29 Aralık tarihinde üç kadının katledildiği ortaya çıktı.

İstanbul’un Maltepe ilçesinde Kemal Delbe isimli erkek, 48 yaşındaki öğretim görevlisi Aylin Sözer’i üzerine yakarak katletti. Malatya’da Mehmet Taş isimli erkek, evli olduğu Selda Taş’ı ateşli silahla öldürdü. Antep İslahiye’de ise Uğur Dönmez isimli erkek, alıkoyduğu annesi Vesile Dönmez’i ateşli silahla öldürdü.

Üç cinayetin ardından tepkiler yükselirken İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu 30 Aralık Çarşamba 19.00 için Kadıköy Eminönü İskelesi’ne eylem çağrısı yaptı. Çağrı açıklaması şöyle:

#AylinSözer#SeldaTaş ve #VesileDönmez isyanımızdır!

Maltepe’de Kemal Delbe adlı erkek tarafından kendi evinde yakılarak katledilen Aylin Sözer, Malatya’da evli olduğu erkek Mehmet Taş tarafından vurularak katledilen Selda Taş ve Antep’te oğlu tarafından vurularak öldürülen Vesile Dönmez için sesimizi yükseltiyoruz!
30 Aralık Çarşamba saat 19:00’da Kadıköy Eminönü İskelesi önünde katledilen kadınlar isyanımızdır demek için bir araya geliyoruz.

Bize hayatı, neşeyi, nefesi dar eden erkek şiddetine ve bu şiddeti normalleştirenlere karşı YARIN sen de gel!”

Ayrıca Aydın Üniversitesi Öğrencileri “Sorumlular önlem almayanlardır” diyerek 14.00’da Beşyol’daki merkez kampüs önünde; Öğrenci Sendikası “Öğrencileri hocasının gülüşüne sahip çıkıyor” sözüyle Maltepe Bağlarbaşı’na 15.00’da eylem koyarken Kadın Meclisleri de Maltepe Bağlarbaşı’na saat 16.00’da “Öldürüldüğü yerde eylemdeyiz” diyerek çağrı yaptı.