Boğaziçi Üniversitesi’nde direniş sürecek: 6 Ocak’ta tekrar okul önüne çağrı

0
Boğaziçi Üniversitesi’nde direniş sürecek: 6 Ocak’ta tekrar okul önüne çağrı

Etkinlik Detayları

  • Tarih:

Boğaziçili öğrenciler yarın derslerde “Kayyum rektör istemiyoruz” yazılı görsellerle dersleri boykot edecek. Dünkü forumda alınan karar ile çarşamba günü de Boğaziçi Üniversitesi önünde tekrar buluşarak, “Kayyum istifa” diyecekler

Üniversiteliler dün (4 Ocak) Boğaziçi Üniversitesi’nin Güney Kampüs kapısı önünde buluştular. Buradan Kuzey Kampüs önüne yürüyerek okula girdiler. Kuzey Kampüs içinde gerçekleştirilen forumda çarşamba günü (6 Ocak) tekrar okul önünde buluşma kararı alınırken, Melih Bulu’nun okulda olduğu öğrenildi ve Güney Kampüs kapısı önüne gitme kararı da alındı. Üniversitelilere Güney Kampüs önünde polis biber gazıyla saldırdı. Burada 2 kişi gözaltına alınıp, serbest bırakılırken öğrenciler halaylarla sloganlar atmaya devam etti. Polis ikinci defa saldırdığında da öğrenciler polisin kask ve kalkanını aldı.

Boğaziçili öğrenciler bugün (5 Ocak) derslerde “Kayyum rektör istemiyoruz” yazılı görsellerle dersleri boykot edecek. Çarşamba günü de Boğaziçi Üniversitesi önünde tekrar buluşarak, “Kayyum istifa” diyecekler.

Dün neler oldu?

Tayyip Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Antalya Bilim Üniversitesi, Beykoz Üniversitesi ve Çağ Üniversitesine rektör atamıştı. Boğaziçi Üniversitesi’ne daha önce AKP’den milletvekili adayı olan Melih Bulu’nun atanması karşısında üniversiteliler ve akademisyenler tepki göstermişti.Üniversitelilerin çağrısıyla dün (4 Ocak) Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs önünde toplanıldı.

AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına karşı “Kayyum rektör istemiyoruz” diyen binlerce üniversiteli eyleme geçti. Özel güvenlikler, diğer üniversitelerden desteğe gelen öğrencileri bahane edip saldırınca öğrenciler de turnikelerden atlayarak kampüse girdi.

Taleplerini konuşmak üzere Kuzey Kampüsüne giren öğrenciler üniversitede forumu yapacakları piramidin olduğu alana doğru geçtiler.

Üniversiteliler forum için Kuzey Kampüs’te bulunan piramitte bir araya geldi. Melih Bulu’nun atanmasına tepkilerini dile getiren üniversiteliler “Zıpla, zıpla, zıplamayan kayyumdur” ve “Kayyumlar gidecek, biz kalacağız” diye slogan attı.

Bu sırada üniversitenin kapısına kelepçe vuruldu.

Forumdan aldıkları kararla Melih Bulu’nun Güney Kampüs’te olduğunu öğrenen üniversiteliler, Güney Kampüs kapısı önüne geçti. Burada öğrencilere polis saldırdı. Saldırıya direnen üniversiteliler polise “Boğaziçi ayakta, kalkanlarınızı nasıl elinizden aldıysak üniversitemizi de alacağız” diye seslendi.

Üniversiteliler yarın derslerde boykotta olacak. Çarşamba (6 Ocak) günü de tekrar okul önünde eylemde olacak.