Berkin Elvan davası’nın 18. duruşması

0
Berkin Elvan davası’nın 18. duruşması

Etkinlik Detayları


Berkin Elvan Duruşması 9 Aralık’ta; ‘Bir Polis Değil Tüm Sorumlular Yargılanmalıdır’

Berkin Elvan’nın Gezi Direnişi sırasında polisin attığı biber gazı kapsülüyle başından vurularak katledilişinin üzeriden 2 bin 726 gün geçti. 9 Aralık’ta 18. duruşma görülecek. Halkın Hukuk Bürosu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Berkin Elvan dosyasında tek bir polis değil, bütün sorumlular yargılanmalıdır” dedi. 

Gezi Direnişi sırasında polisin attığı biber gazı kapsülüyle başından vurularak hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin davanın 17. duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesinde 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 23 Eylül’de görüldü. Ailenin, avukatların, sanığın ve sanık avukatlarının beyanlarını sundukları duruşmada davanın duruşması 9 Aralık’a ertelendi. 18. duruşma 9 Aralık’ta görülecek.

Elvan ailesinin avukatı Can Atalay, olay günü polislerin sokağın başındaki hareketlerine ilişkin video kayıtlarının izlendiğini ifade ederek, “Gaz tüfeği kullanan polislerin pusu kurduğu, keşif yaptığı görülüyor. Atış yapan polis, bu toplantı ve gösteri yürüyüşüne usulüyle müdahale etmemeye karar veriyor. 80 metre kala atış yaparak kasten vuruyor Berkin’i. Kasıt olduğu açık. Bilirkişi raporları da atış yapan polisin Fatih Dalgalı olduğunu ortaya koyuyor. Keşif sırasında jandarma ve polis arasındaki kavga nedeniyle jandarma dosyadan çekildi. Bu yüzden keşif raporu yok. Buna rağmen görüntülerle hedef gözeterek atış yapıldığı ortada. Atışın yapıldığı anda o sokakta bir toplantı ve gösteri yürüyüşü yok ama olsa bile Yargıtay içtihatlarına göre polisin önce uyarıda bulunması gerekirdi” demişti.

Sanık polis Fatih Dalgalı ise “Kimsenin yaralanmasıyla bir ilgim yok” iddiasında bulunmuştu.

Mahkeme heyeti dosyayı, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için savcılığa göndererek duruşmayı 9 Aralık’a ertelemişti.

Halkın Hukuk Bürosu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Berkin Elvan dosyasında tek bir polis değil bütün sorumlular yargılanmalıdır” dedi.

Berkin Elvan’ın ailesi tarafından yapılan açıklama şöyle:

Berkin için adalet arayışımız 9 Aralık’ta İstanbul Adliyesi’nde yapılacak 18. duruşmayla devam edecek. Davanın bu aşamasında bugüne kadar tutuksuz olarak yargılanan sanık polis hakkında esas hakkındaki mütalaanın açıklanması bekleniyor. Bu durumda davada sona yaklaştığımızı söyleyebiliriz.

Ancak geçtiğimiz hafta Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun kararıyla mahkeme başkanı Yargıtay’a atandı. Yargılama karar aşamasına gelmişken mahkeme başkanının görevden alınarak gönderilmesinin yargılamaya bir kere daha açık müdahale olmasından kaygılanıyoruz.

Biz, yaşanan onca adaletsizlikten sonra hiç kimsenin vereceği karara kefil değiliz!

Ancak kararın yargılamayı başından bu yana sürdürmüş, sanığı, tanıkları, avukatlarımızı doğrudan dinlemiş olan hakimler tarafından verilmesi “adil yargılama”nın görünürde dahi sağlanabilmesinin asgari koşuludur.

Biz adalet istiyoruz, sadece tetiği çekenin değil emri verenlerin de adalet önünde hesap vermesi için uzun bir yolda yürüyoruz.