Ev hapsi verilen Koray Türkay: Elektronik kelepçeyi reddediyorum

Kadıköy’de 2 Şubat’ta düzenlenen Boğaziçi eyleminde gözaltına alınan ve ev hapsi verilen HDP Kadıköy İlçe Yöneticisi Türkay, Twitter hesabından elektronik kelepçe uygulamasını reddedeceğini açıkladı.

Boğaziçi Üniveristesi öğrencilerine yönelik gözaltı, tutuklama ve hedef gösterme politikaları sonrasında 2 Şubat’ta Kadıköy’de gerçekleştirilen eylemde gözaltına alınan ve hakkında ev hapsi kararı verilen Koray Türkay, Twitter hesabından elektronik kelepçe uygulamasını reddedeceğini açıkladı.

HDP Kadıköy İlçe Yöneticisi ve Suruç gazisi Türkay, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet nedeniyle verilen elektronik kelepçe ile ev hapsi uygulamasının kabul edilemez olduğunu belirtti. Türkay, “Politik kimliğin yaşadığı evi hapishaneye dönüştürmek oldukça ideolojik ve arka planı örülmüş bir hamledir. Yaşam alanına, haneye yapılan bu tecavüz irade kırma amaçlıdır” ifadelerini kullandı.

“Elektronik kelepçenin itibarsızlaştırma aracı olarak toplum algısına yerleştirildikten sonra şu an politik kimliklerde uygulanmaya başlandığını” belirten Türkay, “Bu eksende Kadıköy’de düzenlenmek istenen Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyum rektör protestolarında gözaltına alınarak çarptırıldığım elektronik kelepçe ile ev hapsi uygulamasını reddediyor uygulamayı kabul etmediğimi ilan ediyorum” diye belirtti.

Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atanması sonrasında başlayan eylem ve etkinliklere katıldıkları gerekçesiyle şu ana kadar 9 öğrenci tutuklu bulunuyor. Öte yandan çok sayıda öğrenci hakkında ise elektronik kelepçeyle ev hapsi kararı bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here