Eşit ve özgür bir hayat için kadınlar 12 Şubat’ta sokakta, 14 Şubat’ta sosyal medyada eylemde

Kadınlar Birlikte Güçlü, 12 Şubat’ta saat 19.00’da Kadıköy’deki Süreyya Operası önünde, 14 Şubat’ta da sosyal medya eyleminde olacaklarını duyurdu. Kadınlar “14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşırken isyandayız!” diyerek, “Uykularınızı kaçırıyor ve susmuyoruz.” diye hatırlatıyorlar. Kadın Savunması bugün (10 Şubat) Melek İpek’i hatırlatarak eyleme çağrı yaptı. İstanbul’da 8 Mart Kadın Platformu da Kadınlar Günü için eylem çağrısını duyurmaya başladı

İstanbul’da kadınlar, “Hayatı dar eden, arzumuzun sınırını çizen, emeğimizin üzerine konan, öldüren, süründüren sevgi istemiyoruz. Başka türlü bir aşk mümkün demek için heteropatriyarkaya karşı” diyerek 12 Şubat’ta sokakta, 14 Şubat’ta sosyal medyada eylemde olacaklarını duyurdu.

Kadınlar Birlikte Güçlü, “Eşitsizlik, erkek şiddeti ve pandemiyle artan emek sömürüsünün ‘sevgi’ adıyla doğallaştırılmasından, evlilik odaklı heteroseksüel ilişki dışında her aşk ve bedenin hedef gösterilmesinden bıkmadık mı?” diyerek İstanbul’da tüm kadınları 12 Şubat’ta sokağa, 14 Şubat’ta sosyal medya eylemine çağırıyor.

Kadınlar 12 Şubat günü saat 19.00’da Kadıköy’deki Süreyya Operası önüne çağrı yaptı.

12 Şubat yaklaşırken eylemde kullanacakları pankartın da hazır olduğunu sosyal medyada duyurdular. Pankart üzerine yazdıkları “Atanmış değil, seçilmiş aşk” yazısıyla beraber bir video da paylaşarak “Eşit ve özgür bir aşk için 12 Şubat’ta sokaktayız. Kadınlar birlikte, birlikte güçlü” dediler.

Facebook üzerinden açılan etkinlikte şu açıklama yayımlandı:

14 Şubat yaklaşırken başka türlü bir aşk, başka türlü bir hayat için heteropatriyarkaya isyandayız!

12 Şubat Cuma akşamı 19.00’da sokakta, 14 Şubat’ta sosyal medyadayız:

Yine bir “Sevgililer Günü” geliyor. Eşitsizliğin, şiddetin, denetimin ve pandemiyle katmerlenen emek sömürüsünün aşk ve sevgi adı altında doğallaştırıldığı, aile ve evlilik odaklı heteroseksüel ilişki dışında her türlü aşk ve bedenin hedef gösterildiği, homofobi ve transfobinin her yanımızı sardığı, belli bir çeşit aşkın ise pazarlandığı koca bir heyula yaklaşıyor.

Aşkın değeri kırmızı kalpli balonlarla mı ölçülür? Ya da tek taşla? Hatta elektrikli mutfak robotlarıyla? Hangi hediye eşitsizliğin üzerini örtebilir? Biz bu numaraları yer miyiz? Kıskanmanın sevgiyle ne bağı var? “Sevdiği için” mi kısıtlıyor, saat kaçta nerede kiminle olabileceğimizi belirleme ve sınırlarımızı ihlal etme hakkını kendinde görüyor? “Hayır”a “naz” deyip ısrarcı olmak mı aşk? Bir kadının kendine olan güvenini, saygısını yok etmek mi? Ya da aşk uğruna erkeklerden kaç saat fazla bulaşık, kaç saat çamaşır, kaç saat yemek yapımı, kaç saat çocuk bakımını görev saymamız bekleniyor? Sahi aşkın hangi halinde olmamız daha “uygun” görülüyor?

Buna cevabımız sosyal medyada, sokakta, hayatta, her yerde ve sadece 14 Şubat’ta değil her gün: Hayır! Uykularınızı kaçırıyor ve susmuyoruz. Birbirimizi duyuyoruz. Aşkın da sevginin de bu olmadığını biliyoruz. Alınan hediyeler, verilen sözler, dayatılan kalıplarla, baskıyla değil; kadın dayanışmasıyla, eşit aşkla, özgürlüklerle biz çoğalıyoruz. Ve hep birlikte,
12 Şubat Cuma günü
Saat 19.00’da
Kadıköy Süreyya Operası önündeyiz!

Kadın Savunması Melek İpek’i hatırlattı: “Şiddetin karşısında eşitsiz aşkın karşısında özsavunma diyoruz”

Ayrıca bugün Kadın Savunması üyeleri Kadıköy Altıyol’da “Özsavunma haktır! Melek İpek’e özgürlük” yazılı bir pankart açarak “Şiddetin karşısında eşitsiz aşkın karşısında özsavunma diyoruz” dedi. Özsavunma uygulayarak kendisine şiddet uygulayan Ramazan İpek’i öldürdükten sonra “Olayın meşru müdafaa olmadığı” gerekçesiyle davada sanık olarak görülen Melek İpek için ömür boyu hapsi istenmişti. 14 Şubat yaklaşırken eyleme de çağrı yapan kadınlar, Melek İpek için özgürlük talebinde bulundu.
İstanbul’da 8 Mart Kadın Platformu’nun toplantıları sürüyor, ancak eylem için çağrı yapılmaya başlandı
8 Mart Kadın Platformu da, 8 Mart yaklaşırken toplantılarını sürdürüyor. Kadınlar, bu yıl 8 Mart etkinliği için 5 Mart’ta saat 18.00’de Kadıköy’deki Beşiktaş İskelesi önünde bir araya gelecek.Sosyal medya hesabı üzerinden 8 Mart programını paylaşan platform, pandemiyle birlikte artan yoksulluğa, erkek-devlet şiddetine karşı alanlara çıkacaklarını vurguladı. Platform, krize ve şiddete karşı sokakları terk etmeyeceklerini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here