EŞİK’ten TBMM İzleme Raporu-3: Eşitsizlik derinleşti

Kadın platformları ve LGBT+’ların yer aldığı EŞİK, son bir ayda kadın hakları ve cinsiyet eşitliği adına Meclis’te yapılan ve yapılmayanları açıkladı. EŞİK, yüzlerce önerge ve kanun teklifinden sadece yüzde 13’ünün kadınları içerdiğini söyledi

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), Meclis İzleme Raporu’nun üçüncüsünü yayınladı. “TBMM İzleme Raporu-3” başlıklı raporda, 12 grup toplantısının sadece 3’ünde kadınların taleplerinin kürsüye yansıdığı, 2021 “erkek” bütçesinde kadın ya da kadın-erkek eşitliğini sağlamaya yönelik programların olmadığına dikkat çekildi. EŞİK tarafından hazırlanan raporun detayları ise şöyle: “Son bir aylık süreçte, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü; 5 Aralık 1934’te kadınların seçme ve seçilme hakkını kazanmasının 86. yıldönümü; 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü ve toplumun yarısını oluşturan kadınları da yakından ilgilendiren 2021 Bütçe görüşmeleri; hepsi bir arada Meclis gündemine denk düştü. Böyle olunca sanırsınız ki kadınların yaşadığı şiddet, ayrımcılık ve eşitsizlikler, enine boyuna konuşulacak; etkin çözüm yolları önerilecek, bütçe bu çözümlere yönelik kalemlerle donatılacak. Öyle olmadı.”

Kadınlarımız’ ifadesi

EŞİK açıklamada, “Kadın sözcüğü, tabii ki bu yıldönümleri sayesinde Meclis kürsüsünde çok geçti, evet. Kimi milletvekili, kadınların sahibi kendileriymiş gibi ‘kadınlarımız’ dedi, milyonuncu kez ‘baş tacı’ ilan etti; çoğu şiddeti kınadı, geçti; kimi de kadına şiir yazdı. İlgili bakanlara çokça soru soruldu, araştırma önergeleri verildi, kadın milletvekilleri kadının sesini duyurmak için çabalamaya devam etti. Ancak Meclis’te demokrasinin özüne aykırı biçimde, herhangi bir sağlıklı tartışma ve değişim yapabilme ortamının yaratılmasına izin verilmedi, yine aynı iki cümle tekrar edildi: Kabul edenler, etmeyenler. Kabul edilmemiştir” ifadelerini kullandı.

Aile tercih edildi

EŞİK, kadınlarla ilgili Meclis araştırma taleplerinin reddedildiğini, soru önergelerinin çoğunun cevaplanmadığını vurgulayarak, şöyle devam etti: “Kadınların yaşadığı şiddete karşı dayanışma günü olan 25 Kasım vesilesiyle iktidar partisi milletvekilleriyle muhalefet arasında kadına yönelik şiddete yaklaşım konusunda polemikler oldu. Kimi iktidar milletvekilleri, kadına şiddet yerine kadının içinde şiddet gördüğü, öldürüldüğü aileyi ve önemini anlatmayı tercih etti. Özellikle Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2021 Bütçesi görüşülürken kadın milletvekilleri, bütçelerin toplumsal cinsiyet eşitliğini gözetmemesinin eşitsizliği daha da derinleştirdiğini söyledi. Ama bir şey değişmedi. Bütçe geldiği gibi kabul gördü. Birçok kadın milletvekili ve hatta bazı erkek milletvekilleri ‘İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula’ yazılı maskelerle Meclis’e gelirken, aynı maskeleri takan milletvekili danışmanları Meclis yerleşkesinde iki kez durdurularak maskeleri çıkarmaları istendi. Meclis’te bütün bunlar olurken, dışarıda kadınlar şiddet görmeye, öldürülmeye, işsiz olmaya, yoksul kalmaya devam etti.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here