Erzincan ve Kayseri’de Çiftay altın madeni işçileri hakları için şantiyeye kapandı

Erzincan ve Kayseri’de Kanada merkezli Anagold şirketine bağlı taşeron Çiftay altın madeni işçileri, ücret ve izin haklarının gasp edilmek istenmesine karşı kendilerini şantiyeye kapattı.

 Evrensel Gazetesi’nden Cihan ÇELİK’ in haberine göre Erzincan’ın İliç ilçesinde altın madeni faaliyeti yürüten Kanada merkezli Anagold şirketine bağlı taşeron Çiftay altın madeni işçileri ve Kayseri Demirli şantiyesi işçileri ücretlerinin düşürülmesine ve izin hakları için direniş başlattı. Taşeron olarak çalışan işçiler, şirketten dün 16.00-24.00 vardiyası işe çıkmayacak mesajı gelmesi ve şantiyedeki işçilerin de zorla ücretsiz izne gönderilmek istenmesi üzerine şantiyeye kapandı. İşçiler mesaili sistem nedeniyle düşen ücretlerinin artırılmasını, izin haklarının düzenlenmesini, işverenin sendika haklarını tanımasını istiyor.

Bu kadar ağır şartlarda çalışmaya dayatılan bu ücret yeterli değil. Kabul etmiyoruz

İliç şantiyesinde çalışan Çiftay altın maden şirketinde operatör olarak çalışan Mehmet Ali Uysal, Evrensel’e yaşanan süreci ve taleplerini anlattı. Kayseri’de 400’e, İlyiç’te 600’e yakın işçinin çalıştığını belirten Mehmet Ali Uysal, 2 vardiya, sekiz saat ve mesai ile çalıştıklarını ancak 1 Nisan’da 3 vardiya sistemine geçilmesi sonucu mesai ücretlerinin kesildiğini ve gelirlerinin düştüğünü dile getirdi. Uysal, ağır çalışma koşulları altında çalışan işçilerin ücretlerinin 4 bin liraya düşürülmesinin kabul edilemeyeceğini ve şirketin şoförlere, operatörlere ve işçilere ayrı ayrı yaptığı zammın da yeterli olmadığını dile getirdi. Uysal, “Sürekli tozun içerisindeyiz, kimyasalın içindeyiz. Yarım saat yemek molası veriyorlar. Bir tas çorba veriyorlar. Maden işçilerine bir yoğurt verilir onu bile vermiyorlar. Dinlenme molamız yok. Sülfür yüklüyoruz, ağır şartlarda çalışıyoruz. Sülfürü yakan bir fabrika var burada. Biz bu kimyasalı, tozunu, dumanını soluyoruz. Bu kadar ağır şartlarda çalışmaya dayatılan bu ücret yeterli değil. Kabul etmiyoruz” diye belirtti.

İşçilerin bir diğer sorunu da izin hakları. Anagold Madencilik’te çalışan 600’e yakın işçinin yüzde 60’nın şehir dışından gelen işçilerin oluşturduğunu ve kendisinin de Çorum’dan geldiğini anlatan Uysal, haftalık izin nedeniyle mağdur olduklarını, işçilerin izinlerini biriktirip iki ayda bir ailesinin yanına memlekete gitmek için kullanmak istediğini belirtti.

Türk-İş’e bağlı Maden-İş sendikasına üye olan işçiler, ana firma Anagol şirketinin sendikanın yetkisini tanımadığı işçi sözleşme imzalanamadığını belirtti. Sendikanın kendileri ile iletişime geçmemesine de tepkili olan işçiler, dün şirketten 16.00-24.00 vardiyası işe çıkmayacak mesajı gelmesi, şantiyedeki işçilerin de ücretsiz izne gönderilmek istenmesi üzerine direnişe başladı.

Bizi şu an aç susuz içeride tutuyorlar

İlyiç’te 300’den fazla işçi, dünden beri kendini şantiyeye kapanmış durumda. Yemek ve su ihtiyaçlarını da karşılayamadıklarını belirten Uysal, “Yemek vermiyorlar, su bile vermiyorlar. Burada kalan suları içiyoruz. Çarşıdan yemek söyledik. Gelen yemeği de içeri almadılar. Bizi şu an aç susuz içeride tutuyorlar. Dışarı çıkmamızı bekliyorlar. Çıkarsak geri almayacaklar. Dün jandarmalar geldi. Pandemi nedeniyle bekleyemeyeceğimizi söylediler. Ancak burasının kamusal alan olmadığını söyledik. Anlayışla karşıladılar” dedi.

Bugün sendika burada olmalıydı

Uysal, bekleyişlerini sürdüreceklerini belirterek sendikaya da seslendi: “Sendikanın varlığı yok burada. Burada faaliyet yürütemeyecekse, burada sayı çoğunluğunu bulup arkamızda duramayacaksa sendika da sorumlu artık. Bugün sendika burada olmalıydı. Ama yok.”

Konuya dair aradığımız Maden-İş Sendikasından görüş verecek bir yetkilinin olmadığı, bize dönüş yapacakları yanıtını aldık.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here