Erdoğan’ın ‘kopya’ konuşması Twitter’da TT oldu: Yıldırım, Erdoğan’ın konuşmasına 4 yıl önce nasıl ulaştı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün Beştepe Kültür Merkezi’nde ‘Türkçenin kullanımına’ dair yaptığı konuşma, Binali Yıldırım’ın 4 yıl önceki konuşmasının kopyası çıktı. Yan yana getirilmiş görüntülerde sözlerin aynı olduğu görülürken, olay Twitter’da gündeme oturdu

Sosyal medyada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dün akşam yaptığı konuşma gündem oldu. Twitter’da bir kullanıcı, Erdoğan’ın dün “Bizim Yunus” Yılı Açılış Töreni’ndeki konuşmasının, 2017’de eski başbakan Binali Yıldırım tarafından yapıldığını ortaya çıkardı. Sosyal medyada kısa sürede büyük paylaşım alan görüntülerde aynı cümlelerin kullanıldığı görüldü.

Olayın ortaya çıkmasıyla Twitter’da “Binali” ve “Metin” ifadeleri TT listesine girdi ve konuyla ilgili on binlerce tweet atıldı.

Erdoğan’ın dün, Binali Yıldırım’ın ise Ağustos 2017’de Türkçe’nin kullanıma dair yaptığı konuşma şöyle: “Sosyal medya dili, gençlerimiz arasında yeterli bir yazı diline, iletişim diline dönüşüyor. Anlamsız kısaltmalar, aralara serpiştirilen yabancı kelimeler, bozuk cümleler, saçma ifadeler günden güne sıradan hale geliyor. Dilimizi kısırlaştıran, nesiller arasındaki iletişimi yok eden, Türkçe’den ziyade nevzuhur bir kuş dilini andıran bu çürümeye ‘dur demek’ mecburiyetindeyiz.”

Konuyu ele alan yetkinreport.com yazarı Ali Kayalar bu durumun nasıl yaşandığını, “Yıldırım, Erdoğan’ın konuşmasına 4 yıl önce nasıl ulaştı?” başlıklı yazısında anlattı. Yazıdan bir bölüm şöyle:

“2017 yılının Ağustos ayında, yani darbe girişiminden bir yıl sonraki Türkçe Yaz Okulları kapanış töreni için bir davet geldi çalıştığım gazeteye. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde… Milletin sarayındaydık, Erdoğan konuşacaktı ama program değişti, onun yerine Başbakan Binali Yıldırım çıkacak dediler. İşte o andan itibaren misafir çocuklara eşlik eden Yavuz Bingöl’ün bet bağlaması daha da bet çınlamaya başladı kulağımıza.

Fakat Binali Yıldırım da gecikince, sahneye Numan Kurtulmuş çıktı. Neyse ki Yıldırım son dakikalara yetişerek onun “icraatın içinden” konuşmasını böldü.

Kürsüyü kurcaladı. Biraz önceki konuşmacıların notlarını buldu, kendine has şakalarını yaptı.

Ne olduysa orada oldu. Belli ki o kağıtlar arasında Erdoğan’ın neredeyse dört sene sonra yapacağı konuşmanın metni karışmıştı! (Bakın burası mevcut hükümetin ne kadar planlı programlı çalıştığını göstermesi açısından çok önemli, konuşmalar yıllar önceden yazılıyor.)

Bu da kanıtlıyor ki Erdoğan’ın Binali Yıldırım’ın konuşmasını aldığı iddiası abestir.

Aslında Erdoğan’ın konuşması Binali Yıldırım tarafından kullanılmıştır.

Ortada bir kandırma, aldanma varsa mağdur Erdoğan’dır.

Binali Yıldırım’ın ise zaten yıllardır Erdoğan’ın konuşmalarını seslendirdiği iddiası art niyetlidir.

YAZININ TAMAMI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here