Erdoğan’ın esnafa destek paketine tepki gösteren Paylan: Sen bin lira ile ayakta kal bakalım

‘Ayda bin TL bir günde 33 TL yapar. Esnaf kardeşlerimiz bir günde 33 TL ile ayakta kalmaya çalışacaklar. Bir öğüne 11 TL düşüyor. Utanmıyor musunuz?’

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ‘esnafa destek paketini’ sert sözlerle eleştiren HDP Milletvekili Garo Paylan, “Dağ fare doğurdu. Esnaflara ayda bin lira destek verecekmiş. Yazıklar olsun” dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Paylan’ın gündeminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünkü kabine toplantısından ardından açıkladığı esnafa destek paketi yer aldı.

‘İş yerlerini kapattı, beş kuruş destek vermedi’

“9 aydır esnafların iş yerlerini kapatan bir iktidar var, iflasa sürükleyen bir iktidar var ancak esnaflarla ilgili beş kuruşluk tedbir almayan bir iktidar var. Gelişmiş ülkeler işyerlerini kapatırken bütün giderlerini karşıladılar. Gelişmekte olan ülkelerin de birçoğu esnaflarına doğrudan gelir desteği verdi” diyen Paylan, şöyle konuştu:

“Erdoğan iktidarı, esnafların iş yerlerini kapattı, beş kuruş destek vermedi, onları bankaya yönlendirdi. Aylardır çağrı yapıyoruz, dinlemiyorlar. En sonunda Erdoğan’ın Malatya ziyaretinde, ‘evimize ekmek götüremiyoruz’ dedi. Cumhurbaşkanı saraylarda durumun farkında olmadığı için ‘bu bana biraz abartı geliyor’ dedi. Yaptığımız muhalefet sonucunda iktidar nihayet adım attı ama üzülerek söylüyorum, dağ fare doğurdu. Esnaflarımız aylardır iflasla karşı karşıyalar. Her birinin borcu var. Sayın Erdoğan’ın paketinden ne çıktı? Esnaflara ayda bin TL destek verecekmiş. Yazıklar olsun.”

‘Bir günde 33 TL ile ayakta kalmaya çalışacaklar’

Destek paketi hesap yapan Paylan, “Ayda bin TL bir günde 33 TL yapar. Esnaf kardeşlerimiz bir günde 33 TL ile ayakta kalmaya çalışacaklar. Bir öğüne 11 TL düşüyor. Utanmıyor musunuz? Bugün bir çay bir simidin bedeli 5 lira. Dört kişilik aile her öğünde çay simitle karnını doyurmaya çalışsa 16 TL yapar. Siz bir öğüne 11 TL veriyorsunuz. Bunu reddediyoruz. Esnaflar aç açıkta, 9 ay sonra Cumhurbaşkanı’nın onlara vaadi bin lira. Biz bu 9 ayın açığının da kapatılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Sen bin lira ile ayakta kal

Erdoğan’a seslenen Paylan, “Sen bin TL ile ayakta kal bakalım. Bunlar halkın halini unutmuşlar, bunar halktan kopuklar. Saraylarında her gün 10 milyon lira harcıyorlar” diye konuştu.

‘Seyyar esnafa beş kuruş yok’

Kayıt dışı çalışmaya da değinen Paylan, “Memlekette milyonlarca seyyar esnaf, kayıt dışı çalışıyor. Onlara beş kuruş destek yok” dedi. Paylan, yarın tüm yurttaşlarız ekonomik güvenceye alacak bir destek paketi duyuracaklarını aktardı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here