Erdoğan: Yüz yüze eğitimin kapsamını genişletme kararı aldık

Yüz yüze eğitimin kapsamının genişletildiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İlkokul 1. sınıfların yanı sıra 2. 3. ve 4. sınıflarda yüz yüze eğitimi belirlenen kurallar çerçevesinde başlatıyoruz. İlave olarak ortaokul 8., lise 12. sınıflarda belirlenen kurallarla yüz yüze eğitime geçilecek” dedi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı.
Toplantıda korona virüsü (Covid-19) salgını başta olmak üzere çok sayıda konunun kapsamlı olarak değerlendirildiğini söyleyen Erdoğan, “Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin karşılaştığı büyük sınamalar elbette bizi de olumsuz etkilemektedir. Hamdolsun her alanda verdiğimiz mücadeleyi başarıyla yürütüyoruz. Salgın sürecinde sağlık altyapımız, sistemimiz, teşhis ve tedavi protokolleri ile takdire şayan bir farklılık ortaya koyduk” diye konuştu.
“Milletimizin faydasına ve çıkarına olan her çabayı değersizleştirme gayretinde olanlar, muarrızlarımıza malzeme sağlamayı misyon eden bir güruh her konuda olduğu gibi burada da ortaya çıktı” diyen Erdoğan, “Hastane açarız, beğenmezler. Fabrika açarız, kulp takarlar. Diğer eserlerimiz gibi ardı ardına açtığımız hastaneleri, oradaki modern altyapıyı görmeyenler aslına bakarsanız bu imkanlardan en çok faydalananlardır” ifadelerini kullandı.
Yüz yüze eğitimin kapsamı genişliyor: “Eğitimde daha önce okul öncesi ve 1. sınıflarda yüz yüze eğitimi sınırlı şekilde başlatmıştık. Bugün yüz yüze eğitimin kapsamını genişletme kararı aldık. İlkokul 1. sınıfların yanı sıra 2. 3. ve 4. sınıflarda yüz yüze eğitimi belirlenen kurallar çerçevesinde başlatıyoruz. İlave olarak ortaokul 8. lise 12. sınıflarda belirlenen kurallarla yüz yüze eğitime geçilecek.”

Diğer sınıflarla ilgili karar gelişmelere göre karar vereceğiz: Ayrıca özel eğitim okulları ile, il hıfzıssıha kurulların uygun bulduğu köy okullarında da yüz yüze eğitimin önünde engel olmadığı görülmüştür. Diğer sınıflarla ilgili kararı gelişmelere bakarak önümüzdeki haftalarda vereceğiz. Okula gidecek evlatlarımızndan ricamız, ailelerinin sağlığı için temizlik, maske, mesafe kurallarına sıkı bir şekilde riayet etmeleridir.
500 bin öğrenciye tablet dağıtacağız: Milli Eğitim Bakanlığımız uzaktan eğitim öğrencilerimiz için bilgisayar ihtiyacı olanlar için bir çalışma yürütüyor. İlk etapta 500 bin öğrencimize ücretsiz tablet bilgisayar vereceğimiz bir süreci başlattık. Önümüzdeki haftadan itibaren bu tabletleri öğrencilerimize dağıtmaya başlıyoruz.
İnternet altyapısı için çalışma yürütülüyor: Ülkemizin internet altyapısını da bu ihtiyaca uygun seviyeye çıkarmak için ayrı bir çalışmayı Ulaştırma Bakanlığımız yürütüyor. Bunu da ilgili kuruluşlarla, Türk Telekom, Turkcell, Vodofone gibi, onlarla da birlikte yürütmek suretiyle hızla mesafe almanın gayreti içinde olacağız.