Erdoğan, Kanal İstanbul inadını sürdürüyor: Yaz aylarında temelini atıyoruz

Kanal İstanbul projesi ile ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Projenin etaplar halinde yapılacak ihalesine çok yakında çıkıyoruz. Yaz aylarında da inşallah temelini atıyoruz” dedi

AKP’nin Meclis grup toplantısında konuşan Tayyip Erdoğan Kanal İstanbul ısrarını sürdürdü. Projeyle ilgili hazırlıkların büyük oranda tamamlandığını söyleyen Erdoğan “Projenin ÇED raporu, 56 kurum ve kuruluşun, 200’den fazla bilim insanının, medyanın ve vatandaşlarımızın katkısıyla hazırlandı. Karadeniz’de hem biz hem de kıyısı olan ülkeler sürekli yeni ve büyük limanlar yapıyor. Bu durum gemi trafiğinin azalmak bir yana artacağına işaret ediyor. Hale bak, tehdit ediyor. Bu müteahhitlerin elinden alırız.’ Ya böyle bir şey olabilir mi? Bu nasıl bir zihniyettir. Bu nasıl bir çürümüşlüktür? Kanal İstanbul, bölge için yeni bir nefes borusu olacaktır. İsteseniz de istemeseniz de biz Kanal İstanbul’a başlıyoruz, yapacağız. Kanal İstanbul’un iki yakasında kurulacak 500 bin nüfuslu şehir, İstanbul’un depreme hazırlık sürecini hızlandıracak” ifadelerini kullandı.

Projenin ihalesine yakında çıkalacağını ve temelinin yazın atılacağını belirten Erdoğan “İnşallah bu önemli projenin etaplar halinde yapılacak ihalesine çok yakında çıkıyoruz. Yaz aylarında da inşallah temelini atıyoruz. Epeyce bir gecikmeyle de olsa inşasına başlayacağımız Kanal İstanbul’un şimdiden ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here