Erdoğan Fikri Sağlar üzerinden Kılıçdaroğlu’na yüklendi: Bay Kemal yanına iki tane başörtülü alıp da bununla milleti aldatma sürecini de bıraksın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fikri Sağlar için ‘Sen çağın dışında kaldın’ derken, Kılıçdaroğlu’na da ‘ Bay Kemal yanına iki tane başörtülü alıp da bununla milleti aldatma sürecini de bıraksın. Milleti aldatamazsınız. Geçti o günler. Yanına 2 değil 20 tane başörtülü koysan da senin ne olduğunu biliyorlar’ dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“2020 sadece bizler için değil tüm insanlık için yoğun bir yıl oldu. Acılarla dolu bir yıl oldu” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, aşı çalışmaları konusunda şu açıklamayı yaptı:

“Dün itibariyle vefat sayısı 1 milyon 819 bindi. Böyle bir yıl yaşadık. Yaptığımız görüşmeler neticesinde 3 milyon aşı geldi. Bunun serisi devam edecek. Hedefimiz Çin’den 50 milyon. Almanya’dan bir o kadar daha aşı gelme söz konusu var. Aşılarla ilgili vatandaşlarımızın bir takvim çerçevesi içinde aşıya karşı olan tutarlılığı inşallah bir temenni olarak bunu söylüyorum, bu vaka sayılarını daha da düşürecek. Çalışmalarımız devam etmektedir.

Almanya ile ortak aşı çalışması

“Almanya ile yaptığımız görüşmede ortak üretim meselesi söz konusu. TÜBİTAK çalışmasını sürdürüyor. Buradan da olumlu gelişmeler var. Rusya ile yaptığımız çalışmalar var. Ayrıca Türkiye’nin kendi bünyesinde yaptığı çalışmalar var.

“BionTech ile TÜBİTAK başkanımız Uğur Bey ile görüşüyor. Takvim belli olacak, adımlar atılacak. Diğer konuda ise Sağlık Bakanımız açıklamalar yapıyor. 14 gün 14 gün şeklinde filan daha çok bu süreç devam ediyor. Bu süreç bazen yerine göre de değişiklik arz edebiliyor. 7 gün de olabiliyor ama doktorlarımızın tavsiyesi 14 gündür. Başka ilaçlar da tavsiye ediliyor. Bu ilaçlarla süreçler daha da hızlanacaktır.”

Fikri Sağlar’a: Sen çağın dışında kaldın

Fikri Sağlar’ın türbanla ilgili açıklamalarının sorulması üzerine ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu zat artık bu çağda yaşamıyor. Çok gerilerde kaldı. CHP zihniyetinin faşizan anlayışının bugüne yansımasıdır. Bu faşist anlayış hâlâ yaşamını sürdürüyor. Başörtülü kızlarımız yıllarca üniversitelerin kapılarından çevrildi. Tarlada çiftçi olursan başörtü meşrudur, üniversitede olursan başörtüsü yasaktır. Böyle bir mantık vardı. İnsanın giyimine göre değerlendirmeye kalkacak olursak, bunu fikir özgürlüğü olarak anlatmak mümkün değildir. Bunlara sorduğunda, normalde inanç özgürlüğünden fikir özgürlüğünden bahsediyorlar. Bırakın artık bu işleri yahu. 50’li, 40’lı yıllardaki CHP’nin olduğu, insanların yaşamlarına müdahale etmeye devam ettiklerini görmek istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu da hedef alan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bay Kemal yanına iki tane başörtülü alıp da bununla milleti aldatma sürecini de bıraksın. Milleti aldatamazsınız. Geçti o günler. Yanına 2 değil 20 tane başörtülü koysan da senin ne olduğunu biliyorlar. Burada da hâkim, savcı, polis bu ülkenin her kurumunda bunları görecekler. Şartlar bellidir. Şartların içinde ‘Başörtülü olan hâkim-savcı olamaz, polis olamaz.’ Böyle bir şey var mı? Daha bunlar çok şeyler görecekler. Oy almak için bazı yerlerde başörtülü bazılarını vitrin mankeni gibi koymak kimseyi artık aldatmıyor. Geçti o günler. Parlamentoda nice başörtülü bayanlarımız var. Bay Fikri görmüyor musun bunları? Daha çok mesafeler alacağız ama sen çağın dışında kaldın. Bay Kemal bir şey söyleyemiyor.”

‘Sözcü gazetesi okumuyorum’

Erdoğan, bugünkü manşetinde Ayasofya olan Sözcü gazetesiyle ilgili ise “Ben sözcü gazetesi okumuyorum. Kimse de para verip almasın. Ayasofya 2020 yılının adeta taçlı yıldızıdır” dedi.

Pınar Gültekin’in babasının iddiaları

Pınar Gültekin’in babasının iddiaları konusunda ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Sayın Kemal neden bunu cevapsız bıraktı? Onu biraz sıkıştıracaksınız. Onun adına ben cevaplamayayım. Bunu anlamanız lazım. Bunların sorunları var. Taciz, tecavüz, hırsızlık var. Artık CHP’nin nereden nereye geldiği çok açık net ortada. En güzel dersi 2023’te sandıkta benim milletim bunlara verecektir diye düşünüyorum.”

Fikri Sağlar ‘türban üzerinden kutuplaştırma tırmandırılıyor’ demişti

CHP eski milletvekili Fikri Sağlar, katıldığı bir televizyon programında, “Türbanlı bir hâkimin karşısına çıktığım zaman adaleti yerine getireceği konusunda kuşkum var” demişti. Sağlar, bu sözlerine gelen eleştiriler üzerine sosyal medya hesabından şu açıklamayı yapmıştı:

“Türban ile ilgili eleştirilerim herhangi bir inancı aşağılamaya ya da küçük düşürmeye yönelik değil, türbanı kullanarak İslam dinini siyasal amaçlarına alet edenlere yöneliktir. Nitekim aynı programda başörtüsü ile ilgili yaptığım özgürlükçü değerlendirmelerim ortadadır. Tüm siyasal İslamcı yönetimlerde olduğu gibi, AKP de türban ve benzeri siyasal İslamcı simgelerle ilgili eleştirileri, sanki İslam dini eleştiriliyormuş gibi kamuoyuna yansıtmaya çalışarak, türban üzerinden toplumdaki kutuplaşmayı tırmandırmaktadır.”

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here